Победата на Тръмп и предстоящото пренареждане в Европа

Тя поставя под въпрос трансатлантическите отношения, европейската отбрана и подкрепата за Украйна

Победата на Доналд Тръмп на президентските избори през 2024 г. вероятно ще предизвика значителни промени в Европа.

Тя поставя под въпрос трансатлантическите отношения, европейската отбрана и подкрепата за Украйна. Сега, когато нов мандат на Тръмп изглежда неизбежен, европейските лидери са изправени пред множество предизвикателства и въпроси относно бъдещето на континента.

Влияние върху НАТО и европейската отбрана

През първия си мандат Доналд Тръмп често критикуваше европейските държави за недостатъчните им разходи за отбрана. Освен това той постави под съмнение ангажимента на САЩ към член 5 от договора на НАТО, който гарантира взаимна защита между членовете.

Тези действия породиха сериозни опасения относно надеждността на американската подкрепа.

Вторият мандат на Тръмп може отново да разклати стабилността на НАТО. Източноевропейските държави, които разчитат на американска военна подкрепа, вероятно ще се почувстват уязвими. Това може да ги принуди да увеличат разходите за отбрана и да търсят алтернативни съюзи.

Едновременно с това европейските държави може да бъдат подложени на натиск да поемат по-голяма отговорност за собствената си сигурност, което може да доведе до засилване на инициативите за общоевропейска отбрана.

Бъдещето на войната в Украйна

Администрацията на Байдън предостави значителна подкрепа на Украйна в конфликта ѝ с Русия. Обаче Доналд Тръмп многократно изрази съмнения относно продължаването на тази подкрепа и посочи, че Европа трябва да поеме по-голяма част от отговорността.

Ако новата администрация на Тръмп намали военната и финансова помощ за Украйна, европейските страни ще бъдат принудени да запълнят празнината. Това може да доведе до вътрешни разделения в ЕС относно степента на подкрепа за Киев и отношенията с Москва.

В най-лошия случай, намаляването на трансатлантическата подкрепа за Украйна може да доведе до значително засилване на руското влияние в региона.

Стратегическата автономия на ЕС

Възможното отслабване на американския ангажимент към европейската сигурност може да ускори усилията на Европейския съюз за постигане на стратегическа автономия.

ЕС вече работи по изграждането на собствени отбранителни способности, но тези усилия остават неравномерни и често срещат съпротива сред държавите членки.

Липсата на координация, различията в националните интереси и ограниченията във финансирането продължават да бъдат сериозни пречки за реализирането на тази автономия. Въпреки това, евентуалното намаляване на американската подкрепа може да се превърне в катализатор за ускоряване на тези усилия.

Заключение

Вторият мандат на Доналд Тръмп обещава да бъде тест за трансатлантическите отношения. Европа ще трябва да се адаптира към променящата се реалност и да намери нови пътища за гарантиране на своята сигурност и стабилност.

Това включва не само засилване на собствените отбранителни способности, но и преразглеждане на отношенията с ключови глобални играчи като САЩ, Русия и Китай.

На картата на бъдещето Европа е изправена пред избор: или да засили своята автономия и солидарност, или да продължи да разчита на несигурната подкрепа на трансатлантическите партньори.

Специален превод за БЛИЦ: Даниел МИНЧЕВ