Почина британският двоен агент Джордж Блейк, преминал на страната на СССР

Това съобщи Сергей Иванов - шефа на пресбюрото на руската Служба за външно разузнаване

Русия съобщи за смъртта на легендарния разузнавач Джордж Блейк, преминал на съветска страна от британската тайна служба СИС (Сикрет интелиджънс сървис).

Той е починал на 98-годишна възраст, съобщи Сергей Иванов - шефа на пресбюрото на руската Служба за външно разузнаване (СВР).

Блейк е един от серията британски разузнавачи, преминали на страната на СССР в годините след Втората световна война. СВР специално посочва, че това е станало по тяхно собствено убеждение. "Блейк искрено обичаше нашата страна и се възхищаваше от подвига на народа във Великата отечествена война", посочи Иванов.

Над 10 години Блейк е бил двоен агент, предавайки на СССР секретни данни, благодарение на които са били разкрити стотици британски агенти в страните от социалистическия блок - самият той говори в мемоарите си за почти 400 души.

Изпращал е разузнавателни обзори от военното министерство на Великобритания и данни за степента на осведоменост на британците и американците относно военните тайни на Съветския съюз.

Заради предателството си Блейк през 1961 г. е осъден в родината си на 42 г. затвор за шпионаж. През 1966 г. с помощта на участници в британското пацифистко движение успява да избяга от лондонския затвор "Уърмуд Скрабс" и да се прехвърли в ГДР, а оттам - в Москва.

В Русия получава руското име Георгий Иванович Бехтер и чин полковник от съветското външно разузнаване. Работи в авторитетния Институт за световна икономика и международни отношения. Изучава проблемите на Близкия и Средния изток.

Дълги години е автор и англоезичен редактор на ежегодника "Разоръжаване и сигурност", участва в рускоезичното издание на ежегодника на Стокхолмския институт за изследване на проблемите на мира. Участва в подготовката на кадри на СВР на Русия.

От СВР посочват, че Блейк е бил високо ценен и уважаван в новата си родина и е награден с редица най-високи съветски ордени и други отличия. Самият той казва за себе си, че е "чуждестранна марка, приспособила се към съветските пътища".

Блейк е автор на две мемоарни книги - ""Друг избор няма" и "Прозрачни стени". През 2011 г. се състоя премиерата на художествено-документалния филм "Изборът на агента Блейк", в снимането на който участва и самият той.

За него са написани много книги и на Запад, в които той е окачествяван като "супершпионин" и "най-големия предател в историята".