Politico: Кремъл удържа политическа победа от Франция и България до САЩ!
Много скоро Западът ще се сдобие със своя пропутинска фракция
Американското списание The Politico публикува анализ за новата проруска коалиция, чиито контури се очертават на Запад. До неотдавна се твърдеше, че Владимир Путин няма приятели. Присъединяването на Крим към Русия и намесата в Източна Украйна го превърнаха в персона нон грата за по-голямата част от Европа и за Америка. Азия също не проявяваше особен интерес към руската икономика заради ниския й растеж, пише изданието.
В последните дни обаче руският лидер жъне успех. Без каквито и да било условия и без никакви отстъпки от негова страна (включително по Украйна), отново бяха подновени разговорите за отмяна на санкциите, въведени през 2014 година. Путин винаги е бил звезда и източник на подкрепа за крайнодесните партии в Европа, които също са в подем, а някои откровени негови поклонници сред традиционните политически партии заемат важни постове или печелят все по-голяма популярност според социологическите проучвания, отбелязва The Politico, чиито анализ е публикуван на сайта на Центъра за актуална политика.
Изданието прави прогноза, че много скоро Западът ще се сдобие със своя пропутинска фракция, която ще включва следните страни:
Франция
Благодарение на триумфалната победа на Франсоа Фийон на първичните избори на консерваторите, френските приятели на Путин още през юни могат да се озоват в Елисейския дворец. Бившият премиер определя Русия като "важен партньор" за Европа, призовава за отмяна на санкциите и обвинява западните държави, че "провокират" Русия с разширяването на НАТО в непосредствена близост до границите й.
Потенциално позициите на Путин във Франция изглеждат непоклатими. Марин Льо Пен, лидерът на "Националния фронт", е още по-лоялна към Путин и от Фийон и постоянно зове за отмяна на санкциите срещу Русия.
Естония
Лидерът на естонската "Центристка партия" Юри Ратасу получи мандат за съставяне на правителство. Партията му не крие топлите си чувства към Русия и традиционно се ползва с подкрепата на рускоезичното население в страната.
България
Проруският кандидат Румен Радев спечели президентските избори преди седмица. Бившият командващ Военновъздушните сили на България се обяви за възстановяване на отношенията с Русия и отмяна на антируските санкции.
Молдова
И в Молдова президентските избори бяха спечелени от проруския кандидат от "Партията на социалистите" и бивш министър на икономиката Игор Додон. "Избирателите гласуваха за приятелство с Русия и неутралитет", заяви Додон след изборите, като се обяви за предсрочни парламентарни избори, които да свалят сегашното правителство, обърнато на Запад.
САЩ
През цялата си предизборна кампания Доналд Тръмп не спираше да се възхищава на Владимир Путин и да зове за затопляне на отношенията с Русия. Сега, когато Тръмп вече се е запътил към Белия дом, едва ли някой знае със сигурност как точно ще се променят отношенията с Кремъл, но това несъмнено ще се случи.
Холандия
Холандците гласуваха против споразумението за асоцииране на Украйна в ЕС, което бе резултат от нарастването на евроскептицизма в страната. А Русия има полза от евроскептицизма, който дестабилизира Европа. Герт Вилдерс, лидерът на крайнодясната "Партия на свободата", която се радва на добър рейтинг в социологическите проучвания в навечерието на парламентарните избори през март, не подкрепя открито Путин, но е яростен противник на ЕС и призовава за излизането на Холандия от него.
Гърция
Русия и Гърция имат общи икономически интереси на Балканите. Премиерът на Гърция Алексис Ципрас определя Москва като "най-важният съюзник на Гърция". Путин, който посети страната няколко пъти в опит да укрепи икономическото сътрудничество между двете страни, както и да придвижи важни енергийни и транспортни проекти, също заяви, че Гърция е "важен партньор на Русия в Европа". Миналата година страните подписаха търговско споразумение, след което Ципрас заяви, че Гърция, като независима държава, има пълното право да сключва икономически съюзи с всички страни, които представляват интерес за нея.
Унгария
Виктор Орбан се обявява за тесни делови контакти с Москва, особено в областта на енерегетиката. През 2014 г. Унгария обяви решението си за изграждане, заедно с Русия, на проект за ядрена централа с руски кредит. По мнението на Орбан поддържането на добри отношения с Русия е от национален интерес. Унгарският премиер е категоричен, че от руснаците зависи до голяма степен и бъдещето на унгарците.
Източник: Руски дневник