Politico: САЩ и ЕС са се скарали заради кредит за Украйна
Други рискове включват, че руските активи вече няма да генерират достатъчно приходи или ще бъдат върнати на Русия като част от мирно споразумение
Възникнало е сериозно разногласие между правителствата на САЩ и Европа относно плана за предоставяне на огромен заем от 50 милиарда долара на Украйна. Това доведе до факта, че преговорите няма да се проведат след срещата на върха на Г-7 тази седмица и са близо до изборите в САЩ, пише Politico.
Докато лидерите на седемте водещи световни икономики се събират в Италия, надеждите на американците, че срещата ще бъде демонстрация на западна подкрепа за Украйна, изглежда са попарени от нарастващото европейско раздразнение, казват журналисти, цитирани от „Фокус“.
"Вашингтон предлага: "Ние вземаме заема, Европа поема целия риск, вие плащате лихвата, а ние [САЩ] използваме тези пари за американско-украинския фонд. Може да сме глупави, но не чак толкова“, казва високопоставен европейски дипломат.
Шестима висши дипломати и служители разкриват, че френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Олаф Шолц ще кажат на президента Джо Байдън, че отхвърлят американското предложение Европа да действа като гарант за заема.
"Европейските правителства са видимо раздразнени от плана на САЩ, който според тях ще означава, че ще бъдат на куката за изплащане на заеми, ако нещата се объркат, когато американските компании биха могли потенциално да се възползват най-много от договорите за възстановяване на Украйна“, се казва в статията.
Освен това няма сигурност, че Доналд Тръмп, ако спечели изборите през ноември, ще подкрепи тази инициатива.
Окончателното споразумение ще бъде отложено поне до есента, заявиха трима служители. Въпреки че се очаква лидерите на Г-7 в Пулия да подкрепят общата идея за заем на Украйна, те едва ли ще постигнат съгласие по подробностите.
Авторите припомнят, че за оказване на помощ Вашингтон предложи да предостави на Украйна заем от 50 милиарда долара, който да се изплаща ежегодно от доходи, получени от руски активи. ЕС и САЩ са съгласни на теория с плана, но не са съгласни кой ще бъде на куката, ако нещата се объркат.
Ключовият въпрос е кой ще бъде правно отговорен за изплащането на заема, ако приятелското на Русия унгарско правителство наложи вето върху разширяването на санкциите на ЕС срещу Кремъл, които по закон трябва да се подновяват на всеки шест месеца.
Други рискове включват, че руските активи вече няма да генерират достатъчно приходи или ще бъдат върнати на Русия като част от мирно споразумение.
САЩ предложиха европейските страни да поемат тежестта на финансовия риск, като държавите носят отговорност пропорционално на размера на замразените руски активи, които притежават.
Европа и Америка също се борят за контрола върху кредита и как парите ще бъдат изразходвани, според високопоставени европейски служители.
Ако Вашингтон - или институции с голям дял в САЩ като Световната банка - осигурят парите, казват те, американските компании ще имат предимство при реализирането на печалби.
В знак на раздразнение европейците сега предлагат да предоставят собствен заем на Украйна, без помощта на САЩ или Г-7.
Докато някои дипломати смятат, че това е основно начин да се окаже натиск върху САЩ да направят отстъпки, страните от ЕС вече са обсъдили правни механизми, в случай че решат да продължат напред, се казва в статията.
Според алтернативния план ЕС ще предостави на Украйна заем от 50 милиарда евро, който ще изплати с постъпления от замразени в ЕС руски активи в размер на около 200 милиарда евро.
ЕС ще използва своя седемгодишен бюджет от 1,2 трилиона евро като обезпечение за заема. Високопоставен дипломат от ЕС предположи, че вариантът набира популярност, тъй като не изисква единодушие сред страните от ЕС.