"Политико": Три източника разкриха стратегията на Тръмп да вземе втори мандат

Според американското списание настоящият президент на САЩ се старае да убеди американците, че вече е спечелил изборите и ще действа като преизбран

Тръмп се готви да стартира предварително втория си мандат даже без да е победил, извежда в заглавие "Политико".

Според американското списание, позоваващо се на три източника, запознати със стратегията, настоящият президент на САЩ се старае да убеди американците, че вече е спечелил изборите и ще действа като преизбран.

Той може да уволни някои членове на кабинета си и високопоставени съветници, например директора на ФБР Крис Рей и шефа на Пентагона Марк Еспър; може да подпише голям брой укази в полза на електоралната си база и дори да поднови пътуванията си из страната.

Междувременно екипът на Тръмп възнамерява да внесе още съдебни искове и да отправи безпочвени обвинения относно почтеността на вота, твърди "Политико".

През последните месеци Тръмп сведе кръга си от висши съветници до отдавнашни познати, роднини и няколко шефове на своя предизборен щаб. Тези хора, заедно началника на президентската канцелария Марк Медоус и главния юрист в Белия дом Пат Чиполоне, са посъветвали Тръмп да възприеме тази стратегия за действия след изборите, пише "Политико".

Изданието отбелязва, че откакто президентът на САЩ направи на 4 ноември рано сутринта коментар от Белия дом, той не се е появявал публично до снощи, когато отправи необосновани твърдения за изборни измами.

Той не спомена някакви управленски ходове, но се закани да оспорва изборните резултати до Върховния съд - нещо, което според мнозина правни експерти е откъснато от действителността, предвид различията между изборните системи в различните щати, заключава "Политико".

В статия под заглавие "Демокрацията умира в мрака" вестник "Вашингтон пост" окачествява снощното изявление на Тръмп като "историческо безчестие", до каквото той не е прибягвал досега през мандата си.

В продължение на 15 минути пред познати му репортери в залата за пресконференции в Белия дом президентът на САЩ изреди безсмислени предположения за състоянието на президентските избори и се обяви за жертва на нечестиви опити да му бъде попречено да спечели втори мандат. И когато свърши с лъжливите си твърдения, даже нямаше смелостта да отговаря на въпроси, коментира американският всекидневник.

"Вашингтон пост" посочва, че Тръмп от месеци сигнализира за резервния си план при загуба на изборите и сигналите му бяха толкова видими, че се разбра, че дори в деня на изборите президентът вероятно ще казва, че или е победил, или е загубил с измами.

Още от април той нееднократно казваше, че бюлетините по пощата са средство за измама, като целта му беше да набележи тези бюлетини като подозрителни, така че при необходимост да може да предприеме действия да спре преброяването им. Така Тръмп прекара седмици в изявления пред репортери и на митинги, че единствено чрез измами е възможно да бъде победен.

Със сигурност е опасно за демокрацията, разбирана в широк смисъл, да има президент, който нечестно напада демократичния процес. Особено опасно обаче е да се възползваш от доверието на твърдите си поддръжници в опит да задържиш властта, предупреждава "Вашингтон пост".

Протести в подкрепа на Тръмп

Представители на изборните власти в няколко американски щата изразиха безпокойство за сигурността на техния персонал в момент, когато към тях се отправят заплахи и пред сградите, в които те се помещават, се събират гневни протестиращи привърженици на президента Доналд Тръмп, предаде Асошиейтед прес.

Във Финикс, щата Аризона, демонстранти с огнестрелни оръжия скандираха пред местния изборен център "Още четири години!" и "Бройте гласовете!" Оратори с мегафони се оплакаха там от хода на изборния процес.

Те прекъснаха изказванията си, когато бе излъчено изявление на Тръмп от Белия дом, в което той отново повтори, без да приведе доказателства в подкрепа на твърденията си, че вотът е бил манипулиран.

Когато президентът на САЩ увери: "На път сме да спечелим Аризона", неговите привърженици в спорния щат, където преброяването на бюлетините продължава и Байдън има значителна преднина, го аплодираха бурно.

В Атланта, щата Джорджия, около 100 души скандираха в подкрепа на Тръмп пред спортния комплекс Стейт енд Арм, където се броят бюлетините.

Няколко десетки привърженици на сегашния президент се събраха и пред конгресния център в Детройт, щата Мичиган, където също се броят бюлетини, подадени по пощата. В Лас Вегас, щата Невада, стотина привърженици на Тръмп скандираха пред сграда, където се броят бюлетини: "Спрете измамата!" и "Спрете кражбата!".

Полицията във Филаделфия проучва сигнал за подготвяно нападение срещу местния конферентен център, където продължава броенето на бюлетините.

Междувременно социалната мрежа Фейсбук забрани голяма група, наречена "Спрете кражбата", която привърженици на Тръмп използваха, за да организират протести срещу броенето на гласовете.

Някои от членовете ѝ призоваха към насилие, а други твърдяха, че демократите са откраднали вота. Групата събра над 350 000 членове, преди Фейсбук да я забрани.

Полемика сред самите републиканци

Двама сенатори, които са съюзници на Тръмп, поставиха под съмнение легитимността на резултатите от президентските избори, предаде Франс прес.

Това са Линдзи Греъм и Тед Круз. Пред телевизия Фокс нюз Греъм изрази подкрепа за Тръмп. Круз заяви, че генералният прокурор на Пенсилвания бил наредил всички гласове да бъдат броени, "докато Байдън не спечели". Това твърдение е невярно, отбелязва Франс прес. Тръмп настоява негови наблюдатели да следят по-отблизо броенето на бюлетините в този американски щат.

Няколко сенатори републиканци обаче се дистанцираха от президента, съобщи ДПА.

Лари Хоган, републиканският губернатор на щата Мериленд, каза, че хората трябва да уважават резултатите от вота, и добави, че не може да защити изказванията на Тръмп от тази нощ, които подкопават демократичния процес в страната.

Пол Мичъл, конгресмен от щата Мичиган, заяви, че ако някой има доказателства за неправомерни действия, то те трябва да бъдат представени и случаят да бъде разрешен, защото всичко друго подкопава почтеността на изборите и е опасно за демокрацията в САЩ.

Сенатор Пат Туми от Филаделфия каза, че не вижда никакви доказателства за значителен нередности на изборите. Адам Кицингър, конгресмен от Илинойс, каза, че легитимните опасения за измами трябва да се разсеят по съдебен път.

OЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!