Полша е бясна на Германия, критикува я за...
Това връщане на сигурността трябва да означава решително отхвърляне на руския газ, петрол и въглища
Полският министър-председател Матеуш Моравецки разкритикува амбивалентната според него позиция на германския канцлер Олаф Шолц, който е резервиран по отношение на доставката на тежки оръжия за Украйна.
Както каза ръководителят на полското правителство на брифинг в четвъртък, „Полша доставя на Украйна много отбранителни оръжия“ и „Германия заема двойствена позиция тук“.
"Ще говоря с канцлера Шолц и ще го убедя, че това е повратна точка в историята на Европа и света. Ще го убедя, че трябва да действаме заедно, за да запазим свободата, да увеличим шансовете за връщане на мира и сигурността", каза Моравецки.
"Това връщане на сигурността трябва да означава решително отхвърляне на руския газ, петрол и въглища. Полша има най-радикалния план в сравнение с други страни, които също купуват руски въглеводороди", каза той.
„Трябва също така да подчертаете важността на доставките на оръжие за Украйна. За да се защитите, трябва да имате нещо. Следователно е важно да прехвърляте снаряди, тежки оръжия", смята полският премиер.
"Двойствената позиция на Германия със сигурност не помага. Тази позиция е изключително трудна и аз ще се опитам да се свържа с канцлера Шолц възможно най-скоро за промяна в подхода", завърши той.
Във вторник, след видеоконференция с участието на западни лидери, Шолц каза, че собствените резерви на германските въоръжени сили по отношение на доставките на оръжия за Украйна са до голяма степен изчерпани, но Киев може да ги закупи от германските отбранителни концерни, които след това ще бъдат компенсирани.
Междувременно германският външен министър Аналена Бербок каза по-рано, че Киев се нуждае от тежки оръжия и че сега не е моментът за извинения по този въпрос.
На 26 февруари германското правителство одобри доставките на оръжие за Украйна. Берлин реши да изпрати 1000 противотанкови оръжия и 500 преносими системи за противовъздушна отбрана Стингър (ПЗРК) на властите в Киев.
По-рано същия ден се появи информация, че Германия е разрешила на Холандия и Естония да изпращат остарели оръжия германско производство в Украйна. На 2 март стана известно, че оръжията, обещани от Берлин на Киев, са предадени на Украйна.
На 14 март германските власти обявиха, че за да избегнат допълнителни рискове, са решили да не предоставят повече информация за доставките на оръжие на украинска територия.
На 23 март агенцията ДПА съобщи, позовавайки се на източници, че Германия възнамерява да предостави на Украйна 2000 ръчни гранатомета от запасите на Бундесвера.
На 25 март стана известно, че от Германия в Украйна са доставени 1500 ПЗРК "Стрела", 100 картечници MG3 и 8 милиона патрони за огнестрелно оръжие. Киев също така възнамерява да закупи 35 бойни машини на пехотата Marder от германския отбранителен концерн Rheinmetall.