Поредица на БЛИЦ: Войните в света през 2016 г. - гражданският конфликт в Сирия е жесток и безмилостен
Всички страни основно се бият с остаряла руска техника
Водените сега едновременни войни в Украйна, Сирия, Ирак и Йемен дават възможност да се оценят текущите тенденции в развитието на военното изкуство през ХХІ век. И четирите войни са граждански с чуждо участие, като едната страна не е държавен субект, което е характерно за метежнически войни, но водят класически войни с контрол над определена територия и използване на тежка наземна техника, се отбелязва в анализ на политолога Александър Храмчихин за „Русская весна”.
Сирийската война е уникална с наличието не на две, а на множество воюващи страни. Армията на Сирия и нейните съюзници имат един реален противник – радикални ислямисти-сунити, разделени на множество групировки.
Единствената истинска „трета сила” в сирийската война са кюрдите.
За 5,5 г. война правителствените сили на Сирия понесоха огромни загуби в техника – не по-малко от 800 танка и 700 БМП и БТР, стотици артилерийски системи, до 100 самолета и 50 вертолета.
Въпреки загубите на въоръжение остават до 2200 танка, до 1600 БМП, до 1000 БТР, до 2000 артилерийски системи, 2-3 хиляди наземни средства за ПВО, до 400 самолета и до 150 вертолета.
Почти цялата техника е съветско производство, включително от 60-те години, значителна част е загубила боеспособност и се числи в армията формално.
Доставената сега от Русия съвременна техника (танкове Т-90, БТР-80/82, РСЗО „Ураган”, „Смерч” и ТОС-1) са извънредно малко на брой и по принцип не могат да повлияят на ситуацията в страната.
Като цяло технологичното равнище на ВС на Сирия е твърде ниско. Бойната и морално-психологичната подготовка на наборната армия и съюзните й милиционни доброволчески формирования с различна религиозна и политическа ориентация не е еднаква, при това хората са силно изтощени морално и физически.
Крайно ограничени са човешките ресурси – в гражданската война армията е загубила цвета си – над 55 хиляди души. Образованите млади хора на призивна възраст отдавна са напуснали страната.
Въпреки това проправителствените сили са показали много висока устойчивост, иначе войната отдавна да е загубена.
Извънредно голяма роля във войната играят сирийските ВВС, осигуряващи въпреки високите загуби постоянна поддръжка на сухопътните войски и снабдяване на отдалечените гарнизони. Тази задача сирийските летци продължават да вършат и сега, но на качествено ново равнище след оказване на помощ от руските ВКС при ремонта на авиационната техника.
Доброто в ситуацията е, че шарените антиправителствени сили са снабдени със същата остаряла съветска техника. По-голямата част представлява трофеи от сирийската армия, друга част е закупена с пари от Катар и Саудитска Арабия от страни в Източна Европа, включително в България, и предадена на опозицията през територията на Турция.
Всички многобройни опозиционни групировки са формирани на доброволна основа, при това в тях все по-голяма става частта на чужденците, защото и техните редици се топят бързо като тези на Асад. Бойната и моралнопсихичната им подготовка е различна, като бойният им дух силно зависи от успехите и несполуките на фронта.
Намесата на Русия във войната нанесе по всички формирования на опозицията много силен удар не само във военен, но и в психологичен план.
Превод и редакция: БЛИЦ