Посланикът на Армения в ЕС: Русия ни измами!
Армения беше един от най-близките стратегически съюзници на Москва след разпадането на Съветския съюз, получавайки гаранции за сигурност и икономическа подкрепа в замяна на домакинството на голяма руска военна база и гранична охрана на ФСБ на своя територ
Руското външно министерство обвини САЩ и ЕС, че се опитват да въвлекат Южен Кавказ в геополитическа конфронтация, след неотдавнашното посещение на премиера на Армения Никол Пашинян в Брюксел. Ереван е напълно несъгласен с това мнение, пише "Труд".
"Ние сме благодарни на нашите партньори в Брюксел и Вашингтон за тази непоколебима подкрепа за суверенитета и териториалната цялост на Армения. За изграждането на Армения, която ще бъде икономически силна, която ще бъде приятел на всички страни", заяви Тигран Балаян, посланик на Армения в ЕС, пред The Moscow Times.
Като дипломат Балаян е работил в арменското външно министерство и арменското посолство в Москва, в допълнение към няколко дългосрочни назначения в европейски държави.
Армения беше един от най-близките стратегически съюзници на Москва след разпадането на Съветския съюз, получавайки гаранции за сигурност и икономическа подкрепа в замяна на домакинството на голяма руска военна база и гранична охрана на ФСБ на своя територия.
През 2022 г. Ереван се съгласи да плаща руския газ в рубли и е член на ръководените от Москва блокове на Общността на независимите държави (ОНД), Евразийския икономически съюз (ЕАЕС) и Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС).
Отношенията между двете страни видимо се влошиха след септември 2023 г., когато Азербайджан пое контрола над Нагорни Карабах в светкавична офанзива, която прогони 120 000 етнически арменци от региона.
Въпреки гаранциите за сигурност на Москва, присъствието на руски миротворци и членството на Армения в ръководения от Кремъл ОДКС, нито Москва, нито военния блок направиха някакви усилия да се намесят.
Но основното недоволство на Ереван срещу ОДКС произтича от бездействието на алианса по отношение на азербайджанските атаки срещу арменските гранични пунктове и селища през май 2021 г.
„След като помолихме нашите партньори от ОДКБ за съдействие, дори не получихме официален отговор. Същото е и по отношение на Русия. Те дори не могат да направят изявление, че териториалната цялост на Армения е нарушена. Това е проблемът и нашето основно оплакване срещу ОДКС“, каза Балаян.
ОДКС, ръководен от Москва военно-политически съюз, по подобие на НАТО, има ротационен председател. Балаян каза, че Ереван винаги се е опитвал да укрепи организацията и нейния международен престиж, когато е бил председател на блока.
Като посланик на Армения в Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) в Хага, Балаян организира съвместно изявление на страните-членки на ОДКС пред Изпълнителния съвет на ОЗХО.
„Това беше инициатива на Армения. За първи път успяхме да поканим представител на ОДКБ на среща на ОЗХО“, каза Балаян „Затова сега е двойно по-болезнено да гледаме как ОДКС ни прецака", призна той.
Балаян твърди, че руските военни са предали на Азербайджан бившите арменски лидери на Нагорни Карабах - които са били под тяхна защита в руската военна база на летището в Карабах - след като военните на Баку превзеха региона.
Той твърди, че руско-арменският бизнесмен Рубен Варданян, последният държавен министър на Карабах, е бил отвлечен в Лачинския коридор, където руските миротворци е трябвало да гарантират свободното преминаване. Варданян и двамата бивши президенти на Карабах са в затвора в Азербайджан от септември 2023 г.
„Когато чуем сега, че ОДКС е готова да изпрати наблюдатели на границата на Армения“, продължи той. „Възниква въпросът: Каква граница? Къде е границата?“
Армения замрази участието си в ОДКС през февруари, което допълнително разпали напрежението с Москва. Балаян отказа да отговори дали страната му планира да напусне изцяло алианса.
„Чакаме ОДКС да реагира. Колко дълго ще продължи това се решава колегиално в Ереван в зависимост от информацията, която получаваме от Москва и други столици на страните-членки“, каза той. „Преди десет дни имахме посещение от президента на Казахстан, въпреки че не е било публично обсъждано, мисля, че този въпрос и фактът, че нещата не могат да продължават така, са били обсъждани."
Неотдавнашното решение на Армения да се присъедини към Международния наказателен съд (МНС), който издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин през 2023 г. по обвинения във военни престъпления, разгневи Москва на най-високо ниво. Въпреки това Балаян каза, че Путин няма да се изправи пред никакви рискове, ако посети Армения, тъй като има президентски имунитет.
Основната цел за присъединяване към МНС е "превантивни гаранции за нова агресия от страна на Азербайджан срещу Армения", обясни дипломатът.