Позицията на десните “украино максималисти” в САЩ отслабва
Разделение сред републиканците по ключови въпроси за военната помощ на Киев
С края на Студената война през 1989-1991 г. ние можехме да очакваме дълбоко преосмисляне на американската външна политика. Съветският съюз умря, главно в резултат на самозапалване. Сега САЩ бяха попаднали в период на еднополярност и освободени от системния натиск, който ги беше накарал по времето на Студената война да изградят мощна армия и да осигурят „чадър“ за много от съюзниците. Така започва анализа Уилям Ругер , президент на Американския институт за икономически изследвания, цитиран от Труд.
Но новото мислене така и не се появи. Това, което се случи вместо това, беше по-скоро продължението на миналото, отколкото отклонение от него.
За съжаление на Америка, нещо не много забавно се случи по пътя към имперското превъзходство. Ние продължихме да изпитваме разочарование или нещо по-лошо, независимо дали става дума за Сомалия, Ирак, Афганистан, Либия и много други места по света.
Но света просто не съответстваше на нашите желания. Това постави превъзходството в затруднено положение, тъй като все повече и повече хора, включително Доналд Тръмп, се чудеха дали това е добре за Америка.
Те се чудеха дали един различен, по-сдържан подход не би могъл да бъде по-добрия вариант. В крайна сметка те се застъпваха за прекратяването на злополучните ни действия в Близкия изток, а оттеглянето на САЩ от войната в Афганистан през 2021 г. предвиждаше ново бъдеще за американската външна политика.
Но след това, преди година, започна руско-украинският конфликт. Този конфликт даде нов тласък на привържениците на превъзходството от двете страни на нашето идеологическо разделение.
Привържениците на превъзходството бяха маргинализирани, след като техните теории се проваляха многократно в Близкия изток, изпитание след изпитание, а нашите съюзници в Европа и Азия се противопоставяха на нашите призиви за споделянето на тежестта.
Преди руската специална военна операция сдържаността беше предпочитания вариант и тя набираше скорост.
Що се касае за „десноцентричните“, годините на управлението на Тръмп принудиха консервативните супремасисти да играят отбранително и да се опитват да си запазят контрола като се противопоставяха на Капитолийския хълм и дори като се противопоставяха на президента отвътре от собствената му администрация.
Но ако битката за Афганистан беше нещо като „Междузвездни войни“ с тяхната временна победа на бунтовническите сили над силите на превъзходството, то Украйна се превърна в нещо като „Империята, отвръща на удара“.
Веднага щом започна конфликтът в Украйна, привържениците на превъзходството от „десните“ с готовност забравиха за нашите неуспехи в Близкия изток и възприеха активна, агресивна проукраинска позиция, която в началото не предизвикваше много проблеми.
Можем да наречем тези хора „украински максималисти“, след като ако просто ги наречем проукраински би било несправедливо към техните критици, които сами по себе си не са антиукраинци, но са най-загрижени за последствията за Америка от един по-агресивен максималистки подход.
Днес „украинските максималисти“ все още водят в този политическия дебат. В коалиция с Байдън и демократите, на които до голяма степен им липсва прогресивна сдържаност, те запазват много власт, за да повлияят на подхода на САЩ към Украйна.
Но тяхната позиция е подкопана, тъй като мнозина от „десните“ са уморени от конфликтите, притеснени са от заплахата от ескалация и се чудят защо вътрешните и други външнополитически приоритети (да се чете: Китай) изглежда остават на заден план.
Възможно е дори енергията и импулсът на „десните“ да са на страната на онези, които са скептично настроени към една по-активна роля на САЩ в този конфликт, особено що се отнася до „празните чекове“.
Идеята е да направим каквото е необходимо, толкова дълго, колкото е необходимо за да може Украйна да постигне военните си цели, или да разширим нашето участие в този конфликт.
Във Вашингтон десните „украински максималисти“ доминираха през 2022 г. с малки изключения.
Консервативните елити в мозъчните тръстове и в службите на Конгреса развяваха енергично синьо-жълтото знаме, харчейки зелените долари без особено внимание. Тези максималисти така определиха атмосферата през първата половина на годината, че не беше лесно дори да повдигнем въпросите за нашия подход към Украйна.
Конгреса даде на Украйна $113 млрд. по време на четирите пакета за помощ, приети през 2022 г. Украйна беше особено подкрепена от известните републиканци на Капитолийския хълм, включително лидера на малцинството в Сената Мич Макконъл.
Един чист законопроект, гласуван през май 2022 г., беше подкрепен от огромно мнозинство от републиканците. Срещу него гласуваха само 11 републикански сенатори и 57 републикански конгресмени.
Тази опозиция обаче допринесе за значителното отслабване на подкрепата на републиканците за Украйна в сравнение с началото на годината.
Нещо повече, това разкри ключовото разделение в партията и в рамките на консервативното външнополитическо движение, което нарастваше от години.
Въпреки че повечето републиканци на хълма все още силно подкрепят Украйна, имаше промени вдясно през втората половина на годината и през 2023 г.
Един от по-интересните аспекти на полемиката вдясно по отношение на украинската политика е как се справят с обявените и вероятни кандидати за президентската номинация през 2024 г. на Републиканската партия.
Най-забележителното е, че двете фигури, които водят в предварителните проучвания и са по-склонни да спечелят номинацията, заеха по-резервирана позиция в този дебат.
Бившият президент Доналд Тръмп и неговият син Доналд-младши бяха агресивно критични към позицията на елита. Губернаторът на Флорида Рон ДеСантис също беше скептичен към подхода „направи всичко според силите си“.
Като се има предвид значението на подаването на сигналите на елита при оформянето на общественото мнение относно външната политика, скептицизмът на Тръмп и ДеСантис за възгледите на републиканския елит за Украйна може да даде една важна представа за това как ще изглежда партийната база, когато наближаваме 2024 г. и колкото по-дълго продължава тази битка.
Докато Тръмп или ДеСантис са по-склонни от всеки друг да спечелят партийно одобрение през 2024 г., ще има и повече максималистични гласове. Ники Хейли, Майк Пенс и Майк Помпео представляват републиканската върхушка и обявиха своята силна подкрепа за Украйна.
Нещо повече, техният съвместен подход към цялостната стратегия на САЩ и конкретните въпроси се различават малко от подхода на Байдън и Макконъл към конфликта. Най-вероятно това ще бъде нещо като „Завръщане в бъдещето“ за някои от тях.
И все пак, въпреки силния отпор, десният елит все още поддържа теорията както за превъзходството, така и за „украинско максималистката“ позиция. Лидерът на малцинството в Сената Мич Макконъл беше прав в това, което съобщи CNN:
„Съобщенията за прекратяването на подкрепата на републиканците за силното американско лидерство в света са силно преувеличени....
Не гледайте социалните медии, гледайте хората които са на власт. Републиканските лидери са ангажирани със силен трансатлантически съюз. Решени сме да помогнем на Украйна.“
За тези, които искат САЩ да оказват една всестранна подкрепа на Украйна, това би трябвало да им помогне.
За други студената вода на Макконъл показва, че те трябва да свършат много повече работа, за да спечелят този конкретен проблем и по-широката борба за промяната на стратегическата култура на Америка и нашата Голяма стратегия.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук