Правителството на Германия рухва, последната стъпка е направена
Шолц проведе среща с ръководители на индустрията миналата седмица, но не покани коалиционните партньори на партията си
Управляващата коалиция в Германия отдавна е нестабилна на фона на нарастващите разделения заради икономическите и бюджетните политики сред трите членуващи в коалицията партии, пише CNBC.
Проблемите се задълбочиха през последните седмици, като предизвикаха притеснения за състоянието на тригодишния съюз между социалдемократите на канцлера Олаф Шолц, Зелените и Партия на свободните демократи.
Сега се носят слухове за това дали разпадането на съюза може да се случи още тази седмица, като медиите съобщиха за разговори между различни представители на коалицията в неделя вечер и рано тази седмица преди редовното заседание на правителството в сряда, отбелязва investor.bg.
„Германската политика изглежда се превръща във влакова катастрофа на забавен каданс. Германското правителство навлезе в нова фаза на бавно горяща политическа криза, която може да бъде последната стъпка преди рухването на управляващата коалиция“, коментира Карстен Бржески, глобален ръководител на макроикономическите данни в ING.
Холгер Швединг, главен икономист в Berenberg, отбелязва, че трите партии в коалицията действат, „сякаш се готвят да водят кампания една срещу друга скоро“.
Например Шолц проведе среща с ръководители на индустрията миналата седмица, но не покани коалиционните партньори на партията си, което накара Партията на свободните демократи да свика собствена отделна среща без социалдемократите.
Отделно Роберт Хабек от Зелената партия, който е и икономически министър на Германия, предложи план за стимулиране на бизнес инвестициите, който беше критикуван от Партията на свободните демократи.
Документът на Линднер
До друга ескалация се стигна в петък, когато финансовият министър Кристиан Линднер публикува документ за съживяване на изпитващата затруднения германска икономика.
„Документът прилича на сериозен опит за анализиране на проблемите на Германия и предлага решения. Но той отрича фундаментални позиции на социалдемократите и свободните демократи и следователно за тях ще бъде трудно да го приемат“, коментира Грег Фуези, икономист, специализиран в еврозоната, в J.P. Morgan.
Междувременно Бржески отбелязва, че съдържанието на документа не е непременно проблемът, въпреки че то противоречи на ключови политики на социалдемократите и зелените. Но „тонът на документа показва колко студена изглежда е станала атмосферата между коалиционните партньори“, допълва той.
В телевизионно интервю за ZDF в неделя Линднер заяви, че проблемите ще бъдат разрешени, като отбеляза, че това е основно отговорност на управляващите му партньори. Той избегна въпрос за това дали смята да напусне коалицията, ако предложенията му за икономическия растеж на страната не бъдат подкрепени.
Силно оспорван бюджет
Ключов проблем напоследък в коалицията е бюджетът на Германия за 2025 г. – тема, която има силно присъствие и в документа на Линднер.
Бюджетът първоначално беше представен по-рано тази година, но остави без отговор редица въпроси за недостига на финансиране в размер на милиарди евро. Въз основа на сегашния оперативен график бюджетът трябва да бъде финализиран до средата на ноември.
Сега коалицията е принудена да вземе трудни решения, притисната от времето, на фона на различни икономически визии и дупката, която Конституционният съд отвори във финансите на Германия миналата година, когато постанови, че правителството не може да преразпредели извънредни средства, набрани по време на Covid пандемията, в бюджета си, казва Фуези.
Швединг отбелязва, че „ако коалицията не може да приеме фискални приоритети и реформи за бюджет 2025, правителството може да се разпадне“.
Възможно разпадане на коалицията?
Освен намирането на решение на проблемите може да се разиграят редица други сценарии, които биха променили състава на германското правителство.
Единият е Партията на свободните демократи да излезе от коалицията, като сама вземе решението или разгневи Шолц дотолкова, че той да поиска от тях да напуснат, казва Шмединг.
„Ако това се случи, кратък период на правителство на малцинството между социалдемократите и зелените под ръководството на Шолц вероятно ще бъде последван от извънредни избори в началото на следващата година“, счита той.
Но последните допитвания показват, че Партията на свободните демократи би получила само около 3% от гласовете на федерални избори, под прага от 5%, който е необходим за влизане в германския Бундестаг.
Социалдемократите и зелените също ще понесат загуби спрямо последните федерални избори, а сегашната опозиционна партия Християндемократически съюз (ХДС) би била най-вероятният победител на изборите.
„Предсрочите избори все още не са най-вероятният сценарий, но те са много възможни“, отбелязва Шмединг.
Бржески счита, че правителство на малцинството може да остане на власт до редовните избори по-късно през 2025 г. и отбелязва, че дори ако Партията на свободните демократи напусне коалицията, това не е непременно силата, която би предизвикала предсрочни избори.
Причината е, че според германската Конституция извънредни избори могат да бъдат свикани само от федералния президент, ако канцлерът загуби вот на доверие в парламента.
Но перспективите пред коалицията изглеждат слаби, счита Бржески.
„Смятаме, че рискът от рухване на германското правителство никога не е бил по-висок. Дори възможна геополитическа несигурност, произтичаща от изборите в САЩ, вече не изглежда гарантирана спойка, която да запази правителството цяло“, допълва той.