Пред ръба на тоталния разгром: "Ислямска държава" взриви емблематичната Голяма джамия в Мосул (СНИМКИ)
Бойци на "Ислямска държава" са взривили емблематичната джамия "Ал Нури" и наклоненото минаре "Ал Хадба" в иракския град Мосул. Премиерът на Ирак Хайдер ал Абади възприе действията на джихадистите като "официално обявяване на поражение", предава БГНЕС.
Символиката в разрушаването на джамията идва от факта, че именно в нея на 4 юли 2014г. лидерът на "Ислямска държава" Абу Бакр ал Багдади обяви създаването на халифат, простиращ се върху контролираната от групировката територия в Сирия и Ирак.
Мосул беше и един от двата главни града на джихадистите, заедно с Рака в Сирия. Настъплението на иракската армия, подпомагана от Западната военна коалиция срещу ИД, постепенно доведе до почти пълното поражение на джихадистите в града.
В момента от тях са останали 500 човека, барикадирани в Стария град на Мосул, чийто улици са минирали.
Знаковата джамия датираше от 12-век
и е известна още като Голямата джамия в Мосул. Тя носи името на сунитския мюсюлмански лидер Нур ад Дин Занки, заповядал построяването й.
Командирът на операцията по прогонването на "Ислямска държава" от Мосул, започнала през октомври 2016г., определи взривяването като поредното историческо престъпление на джихадистите.
Същевременно свързаната с ИД информационна агенция "Амак" обвини бомбардировка, извършена от американски самолети, за разрушаването на голямата джамия. Западната коалиция отрече да е извършвала подобен удар.
Американският генерал-майор Джоузеф Мартин, който командва обединените сили на международната коалиция, заяви, че отговорността за разрушаването на джамията е на ИД.
Както в Мосул, джихадистите са притиснати и в другия голям град на халифата им - сирийския Рака.
Там бойци на кюрдско-арабските Сирийски демократични сили, отново подкрепяни от САЩ, влязоха в града в началото на този месец и започнаха постепенното му освобождаване.
Независимо, че и двете операции са във финалната си фаза, ислямистите до последно се отбряняват яростно.
Загубата на основните им градове не означава й края на "Ислямска държава", като групировката продължава да контролира други територии в Сирия, Ирак, Афганистан и Йемен.
Свързани или повлияни от нея бойци пък продължават да бъдат активни на други места в света, посредством терористични атентати.