Прекъсвания на тока в цяла Украйна, докато руските удари по електроцентрали взимат своите жертви
Прекъсванията на тока започнаха в понеделник и само се увеличиха през цялата седмица, потапяйки голяма част от столицата на Украйна в тъмнина, освен за няколко часа всеки ден. В някои части на града дори светофарите са изключени, а през нощта цели квартали са покрити в черно. Това пише в своя статия The Washington Post, специално преведена в БЛИЦ.
Безмилостните удари на украинските електроцентрали от руски дронове и ракети най-накрая се усещат. Държавният електроразпределител Ukrenergo каза, че последната атака на електрическата мрежа през уикенда означава ограничаване на тока в цялата страна. Това беше шестият подобен бараж от март насам.
„Катастрофално ни липсва електричество за нашите нужди“, написа във Фейсбук в сряда Сергей Коваленко, главен изпълнителен директор на украинската частна електроразпределителна компания.
Спирането на електрозахранването раздели Киев на имащи и нямащи - дори жителите на някои привилегировани адреси от висок клас внезапно се оказаха във втората категория. Спирането на електрозахранването раздели Киев на имащи и нямащи - с дори жителите на някои привилегировани адреси от висок клас внезапно се оказват в последната категория.
Алин Лаптий, на 18 години, служителка в кафене, която живее в квартал извън центъра на Киев, каза, че тя и нейният приятел са използвали газова печка за къмпинг, когато токът е спрял.
Водоснабдяването обаче беше друг въпрос. Те живеят на горните етажи на многоетажна сграда, захранвана от електрическа водна помпа. Когато електричеството се включи за кратко - онази вечер имаха електричество само за два часа, каза тя - те пълнят всичко, което могат с вода: „В нашата вана, в бутилки, навсякъде“, каза тя.
Прекъсванията на електрозахранването възвестиха завръщането на пъхтящия звук на бензиновите генератори по улиците на Киев - някога познатия саундтрак през зимите на предишните атаки на Русия, но донякъде неочакван през дългите, топли летни нощи.
В Remi, модерен нов ресторант в центъра на Киев, вратите се отваряха и затваряха през целия ден и нощ тази седмица, докато кухнята се опитваше да работи без електричество.
Ресторантът отвори врати през април, преди спирането на тока да влезе в сила, и все още няма генератор. Работниците се надяват да получат такъв до четвъртък или петък. Това ще бъде спасение след няколко дни на загубени доставки и клиенти.
В сряда ресторантът затвори врати няколко часа по-рано от обикновено. Съставките му се бяха развалили и менюто му за пица не можеше да бъде произведено: машината, която месеше тестото, изискваше електричество, както и фурната.
Нямаше „сила, нямаше хора, нямаше храна“, каза 20-годишният Арсен, сервитьор в ресторанта, който поиска да се използва само първото му име, поради чувствителността на темата.
След като Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 г., силите на Москва бомбардираха енергийния сектор на Украйна, съсредоточавайки специално внимание върху електропреносната мрежа на страната. Атаките доведоха системата до точката на срив през зимата на 2022 до 2023 г. и оставиха големи части от страната без електричество, топлина и вода за дългите, студени зимни месеци.
Но преносната мрежа е доста лесна за ремонт, така че този път Кремъл смени тактиката си. Руските сили сега съсредоточават своите ракети върху топло- и водноелектрическите централи на Украйна, като същевременно удрят преносната система със самоунищожаващи се дронове.
Атаките срещу преносната система не са били толкова вредни, каза в интервю Максим Тимченко, главен изпълнителен директор на най-голямата украинска частна енергийна компания DTEK. Подстанциите на мрежата са добре защитени зад бетонни бункери и оборудването може да бъде заменено бързо, ако бъде унищожено.
Но концентрираните ракетни атаки срещу електроцентралите са опустошителни. DTEK е загубила около 86 процента от производствения си капацитет, каза Тимченко. Това, което влошава ситуацията, е, че много от електрическите съоръжения са били насочени многократно - цикъл на „унищожаване, възстановяване, унищожаване“, каза той.
Енергоблок на DTEK, който беше ремонтиран само преди няколко седмици, беше ударен отново през уикенда, каза Тимченко. „Сега просто го няма.“
Електрическата мрежа на Украйна до голяма степен избегна ударите, които руските сили нанесоха миналата зима, отчасти благодарение на система за противовъздушна отбрана, която прихвана голям брой ракети и дронове. Но сега руските ракети все повече намират своите цели.
Украински официални лица казват, че им липсват достатъчно противовъздушни системи и че противовъздушната отбрана е на изчерпване на боеприпаси - отчасти поради закъсненията на Запада в доставките на оръжие.
Въпросът е какво следва. Повече от половината от енергийните нужди на Украйна се осигуряват от ядрена енергия, която може да представлява около 70 процента от електроенергията по време на дълги периоди на високо потребление през зимата.
Въпреки това топлинните и водноелектрическите централи осигуряват допълнителен електрически капацитет, необходим, тъй като той може да бъде увеличен относително бързо, за да покрие краткосрочните увеличения на потреблението. Без този допълнителен капацитет енергийната система е изправена пред дисбаланси и дефицити.
„Последиците от руските атаки срещу енергетиката са дългосрочни, така че спестяването [на енергия] ще бъде част от нашето ежедневие през идните години“, каза украинският премиер Денис Шмихал на заседание на правителството в сряда. Той каза, че „повече от девет гигавата производствени мощности“ са били загубени – близо половината от военното производство на енергия на Украйна.
Планираните прекъсвания ще продължат с прекъсвания през лятото, тъй като атомните електроцентрали се подлагат на планирана поддръжка и тъй като потреблението на електроенергия се увеличава с повишаване на температурите и украинците включват климатици.
„Следващата седмица ще бъде по-добре“, каза говорителят на Ukrenergo Мария Цатурян. „Седмицата след това може да бъде по-лоша.“
През това време украинските служители ще се опитат да осигурят необходимото оборудване за електроцентралите, за да увеличат производството на електроенергия. Голяма част от това обаче трябва да бъде поръчано сега и няма да пристигне навреме за зимата, казаха те.
Тимченко от DTEK каза, че конференцията за възстановяване на Украйна следващата седмица в Берлин, годишна среща, посветена на обсъждане и осигуряване на помощ за възстановяването на Украйна, ще предостави възможност за получаване на оборудване като газови турбини.
Той също така се надява да постигне споразумение с европейски служители за закупуване на използвано оборудване от изведени от експлоатация електроцентрали.
Украйна увеличи вноса на енергия от съседните страни, но това не е достатъчно, за да покрие недостига.
В крайна сметка въпросът е какво ще подготви зимата за Украйна. Планираните прекъсвания ще продължат - единственият въпрос е колко тежки ще бъдат те, каза главният изпълнителен директор на Ukrenergo Володимир Кудрицки.
„Ще бъде много трудно“, каза Кудрицки. „И ние трябва да ограничим този риск от по-нататъшно влошаване на способността за генериране на тази система.“
Някои анализатори казват, че във всеки случай тази зима без съмнение ще бъде по-тежка от тази по време на предишната руска атака.
„Говорим за огромна загуба на генерация“, каза Юрий Кубрушко, основател на Imepower, украинска енергийна консултантска компания. „Едва ли виждам откъде Украйна може да получи нов допълнителен капацитет само тази зима.“