При война белгийската армия ще атакува и брани с камъни

Липсата на боеприпаси е огромна, а финасирането също куца

Белгийската армия изпитва толкова голям недостиг на боеприпаси и финансиране, че войниците ще "трябва да хвърлят камъни“ малко след началото на какъвто и да е конфликт, заяви Марк Тис, бивш висш генерал, цитиран от европейската редакция на Politico.

Тийс, който наскоро се пенсионира от белгийската армия с чин генерал-лейтенант, заяви във вторник по обществената телевизия VRT, че осигуряването на резерви от боеприпаси за отблъскване на всяка атака, продължила до два месеца, ще изисква инвестиции от "5 до 7 милиарда евро", което е много повече, отколкото правителството предоставя в момента.

"Имах 15 милиона евро годишно, за да купувам боеприпаси, но сега те бяха увеличени до 150 милиона евро“, отбеляза той.

"Ако тук избухне война, ще трябва да хвърляме камъни само след няколко часа поради недостиг на боеприпаси“, добави Тийс.

Откакто Русия започна своята пълномащабна инвазия в Украйна през 2022 г., западните правителства насочват боеприпаси към Киев, за да му помогнат да отблъсне атаките на Москва и да укрепи защитата си.

Въпреки това производителите на оръжия в блока изпитват затруднения да увеличат капацитета си за запълване на складовете и поддържане на доставките на изток, особено когато става въпрос за боеприпаси с калибър 155 милиметра. Това означава, че ЕС почти сигурно ще пропусне своята самоналожена цел за доставки за Украйна.

Докато атака срещу Белгия остава малко вероятна, недостигът поставя на фокус жизнеспособността на продължаващите доставки за Украйна, ако националните запаси са на изчерпване.

През ноември, малко след пенсионирането на Тийс, белгийското правителство подписа споразумение за две десетилетия с местния производител на оръжие FN Herstal, включително за боеприпаси, но доставките ще отнемат време.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук