Продадоха писма на Айнщайн до негов приятел за 1,7 млн. долара
В 50-те писма се разглеждат най-важните научни концепции, в това число и въпросът с общата теория на относителността
Най-голямо внимание е привлякло писмо от 21 декември 1915 г., посветено на завършването на работата на Айнщайн върху теорията на относителността. В писмото физикът също така изразява съжаление, че не може да посети швейцарския град Цюрих и да се спаси от военновременния режим, който по това време е наложен в Германия.
За 137 500 долара – почти два пъти повече от първоначалната оценка, беше продадено писмо от 30 ноември 1949 г., изпратено от университета в Принстън, в което Айнщайн написва своята знаменита фраза „Господ не играе на зарове с Вселената“.
В писмо от Берлин, изпратено на 3 януари 1916 г. физикът пък изразява желанието си да напише книга за специалната и общата теория на относителността , но изпитва трудности към изпълнението на тази задача, „както и към всяка друга, която не е продиктувана от горещо желание“.
В друго от писмата пък Айнщайн пише за сложните отношения с близките си. В текст от 14 юли 1916 г. той благодари на Бесо, че помага на съпругата му Милева и изразява притеснение за здравето й. „Съдейки по твоето писмо моята жена наистина е сериозно болна“, пише Айнщайн.
Според „Кристис“ писмата на физика се оценяват по няколко критерия като тяхното историческо и научно значение, както и на базата на интереса, който те предизвикват.
Последвайте ни
0 Коментара: