Продължават мощните престрелки между САЩ и Китай
Държавният секретар на Щатите Майк Помпео с нови критики към Пекин
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео отправи днес нови критики към Китай заради коронавируса, като каза, че отпуснатите от Пекин два милиарда долара за борба с пандемията са "нищожни" в сравнение със стотиците хиляди починали и милиардите долари щети, предадоха световните осведомителни агенции.
На пресконференция в Държавния департамент Помпео отхвърли твърденията на китайския президент Си Цзинпин, че Пекин е действал прозрачно след разгарянето на епидемията в Китай.
По думите на американеца Си е трябвало да даде пресконференция и да позволи на репортерите да му задават всякакви въпроси. Първият дипломат на САЩ обвини Пекин, че все още крие образци от вируса, че не дава достъп до своите лаборатории и че цензурира дискусиите по темата.
Президентът Доналд Тръмп заплаши, че САЩ ще напуснат Световната здравна организация (СЗО) заради нейната реакция на пандемията и я обяви за "марионетка на Китай". По същото време Си Цзинпин обяви, че Китай отпуска на СЗО два милиарда долара. По този повод Помпео каза днес, че чака да види дали китайците ще дадат тези два милиарда.
"Приносът на Китай в борбата с пандемията е нищожен в сравнения с щетата, която той нанесе на света. Тази чума струваше живота на около 90 хиляди американци, над 36 милиона американци загубиха работата си след март. В света починаха 300 хиляди. По наши оценки до 9 трилиона долара струваше на света бремето от провалите на Китайската комунистическа партия", заключи държавният секретар.
Той отправи обвинения към Китай и заради заплахите му за "икономическо възмездие" към Австралия, призовала за независимо разследване за произхода на заразата.
Майк Помпео отбеляза също, че генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус е поддържал "необичайно близки отношения с Китай" още преди тази пандемия. Помпео обяви, че САЩ ще допринесат "с около 10 милиарда долара в полза на международния отговор" на пандемията, вкл. за разработване на ваксина, финансиране на подготвеността за реакция при кризи и за хуманитарна помощ.