Проектобюджетът на САЩ за 2025 г.: Предвижда ли се помощ за Украйна?
Специална глава в проектозакона липсва, защото в Конгреса не могат да постигнат съгласие по поисканите по-рано 61 милиарда долара за Киев
Администрацията на Байдън представи проектобюджет за отбрана за 2025 г. в Конгреса. Списъкът с планираните разходи не включва позиции, предвиждащи помощ за Украйна.
Така се оказва, че "критично важната подкрепа за Украйна" не е била включена в бюджета за следващата година.
Според проекта Вашингтон възнамерява да отдели почти 850 милиарда долара за военни разходи. Освен всичко друго, бюджетът включва изразходване на 1,5 милиарда долара за ограничаване на Русия и още 25 милиона долара за борба с руското влияние в Африка.
400 милиона долара се отпускат за противодействие на китайското влияние в света, а Байдън планира да отдели още 100 милиона долара за помощ на Тайван.
Според Federal News Network няма нови отчисления за Украйна през 2025 г. в качеството на отделна статия в законопроекта за бюджета поради липса на съгласие по този въпрос в Конгреса, предишното искане от октомври 2023 година за отпускането на допълнително финансиране от 61 милиарда долара остава в сила и тази година.
Миналата седмица американската преса съобщи, че Камарата на представителите е отказала да разгледа отпускането на 61 милиарда долара на Киев и разработва друг проект за помощ на Украйна.
Републиканското мнозинство в долната камара на Конгреса предлага да се разпредели по-голямата част под формата на заеми, докато замразените активи на Руската федерация се считат за обезпечение.
Телевизионният канал NBC смята, че законопроектът на Камарата на представителите едва ли ще премине одобрение в Сената, тъй като те разбират, че Киев не е в състояние да изплати заемни средства.
По този начин дискусията за отпускането на средства от САЩ за Украйна сериозно се забавя. Припомняме, че Доналд Тръмп обеща да не даде нито цент на Украйна, ако бъде избран, но има възможност американската помощ да спре и при Байдън.
Като цяло бюджетът на САЩ е на стойност от 7,3 трилиона долара, предаде Ройтерс.
Байдън предвижда корпоративният данък в САЩ да бъде повишен от 21 на сто на 28 на сто. Планира се да бъде повишен и данъкът върху доходите на физическите лица, които печелят над 400 000 долара годишно. Собствениците на активи за поне 100 милиона долара ще бъдат принудени да платят данъци в размер на най-малко 25 на сто от доходите си.
Предвижда се администрацията във Вашингтон да бъде упълномощена да преговаря с фармацевтичните компании за намаляване на цената на повече медикаменти.
В проекта е заложено възстановяване на данъци на семействата с деца, които са с ниски и средни доходи, финансиране на програми в подкрепа на отглеждането на деца и осигуряване на платен "семеен отпуск" на служителите и работниците.
Байдън предвижда да бъдат отделени 258 милиарда долара за изграждането на социални жилища и да бъдат насочени още милиарди за борбата срещу престъпността.
Президентът на САЩ обещава в рамките на 10 години бюджетният дефицит на страната да бъде намален с 3 трилиона долара. Това би забавило, но не би спряло нарастването на националния дълг на САЩ, който възлиза на 34,5 трилиона долара, отбелязва Ройтерс, цитирано от БТА.
Бюджетният дефицит ще възлезе на 1,8 трилиона долара през финансовата 2025 г., което се равнява на 6,1 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) на САЩ. След това в рамките на десетилетие ще спадне до 4 на сто годишно, прогнозира Белият дом.
Проектът за бюджет за финансовата 2025 г. е по-скоро политическо послание, насочено към избирателите в навечерието на президентските избори в САЩ, които ще се проведат в началото на ноември, посочват анализатори.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук