Проф. Витанов обясни как сме се натикали във войната в Украйна и какво ни чака

Математикът започна да брои по дни кой какви значителни градове е превзел в сраженията

Проф. Николай Витанов даде кратка информация за войната за 15 ноември. Ето какво написа математикът в профила си във социалната мрежа Фейсбук:

Кратка информация за войната за 15 ноември 2022 г.

Българската политика си я гледате. Очаква се да започнат сериите на филма Франкенщайн. Чакаме първа серия. Кои ще са в ролята на Франкенщайн в различните серии, ще видите. Някои от вас се гневят, че пиша за Франкенщайн. Гледайте по-спокойно на тези неща. На българския политик не му пука от това, вие сте тръгнали да се ядосвате. А, по-спокойно де. Опитите за съставяне на правителство нито ще ви нахранят, нито ще ви решат проблемите.

Сега за войната.

Тук обемът на коментара ще расте постепенно.

И тъй

1. Надпрагов удар? И днес няма. Критикувам руснаците за математически неоптимално поведение. Ето ви днес поредното доказателство – оставиха Зеленски да се разходи из Херсон под дулата на руските оръдия. Че стреснете го поне малко, де. То бива математически неоптимално поведение, ама чак толкоз. Човек почва да си мисли, че Зеленски е удобен за руснаците и поради тази причина те не го отстраняват. А възможности бол, както виждате. Математически неоптимално поведение

2. Набутани сме в тази война, макар и все още индиректно. Индиректно, индиректно, но парите от ЕС за Украйна (идващи от вноските на страните членки, тоест и от нашите вности, тоест и от нашите данъци) май надминаха това, което полша е получила досега от ЕС откакто е член. Тъй, че тази война директно ни удря по джоба? Въпросът е – какво печелим?

Или пак сме набутани в чужда война, от която само ще загубим? Думата аматьорщина вероятно съм я написал 1000 пъти вече. И след като сме набутани във войната, трябвада следим какво прави Украйна. Какво прави – продължава както досега. Що да не продължава. Големи загуби на украинската армия – голяма работа, ще ги скрием. Загуби за българите. Голяма работа. Те са свикнали. Ако трябва и „пенсионирани“ военни ще пратят, ако трябва и от редовната армия части ще пратят. На тях суверенитетът им е ограничен, нямат думата. Ето, тук се натикахме.

Украинците смятат, че ще спечелят войната. Добре, почваме да броим дните и оттук нататък, кой какви значителни градове е превзел.

И тъй, украинците смятат, че ще спечелят войната и не започват преговори в средата на ноември 2022 г.

Ден 2:

Никоя от двете страни не е превзела нищо съществено.

Продължаваме. Оттук нататък ще разделим фронтовата линия на няколко части и ще гледаме какво става на идеологическия фронт в Украйна и Русия и при нас. Обемът на коментарите ще расте постепенно.

Херсонският участък на фронта. Тук, от моя гледна точка руснаците постъпиха математически неоптимално. Ето, вчера Зеленски им се разходи под носа в Херсон. Добре де, едно време амриканците като атакуваха Ирак, Садам се криеше в дупки под земята. Стана ли ясно, защо смятам, че руското поведение е математически неоптимално?

Голяма битка при Херсон засега няма да има. Ще има артилерийски престрелки през Днепър. Ами като няма надпрагов удар, това ще има.

На запорожкия и луганския участък на фронта, както и в Харковска област си работи системата „Таракан“. Непрекъснати атаки и големи украински загуби заради дефекта на системата „Таракан“, който ви описах. Загубите на украинската армия старателно се крият. Украинската армия действа по системата на съветската армия през втората световна война – юруш без оглед на жертвите.

Обаче, все по-често започнаха да излизат материали за убити чуждестранни наемници, повечето от които са поляци. Внимавайте, войната всмуква чужди войници. Днес го отнасят поляците, утре може да го отнесе друг. Как ще познаете дали го отнася друг? Ами когато „пенсионираните“ му военни започнат да ги избиват по украинските бойни полета. И пак да питам – ани екакво печелим от тоя работа.

Нали помните доктрината – трябва да се намери глупак, който да защитава нашите интереси за собствена сметка. Отлична доктрина. Винаги съм казвал – давайте и ние да я прилагаме, а не да ни ни я прилагат на нас.

Донецкия участък на фронта. Тук днес по-накратко и постепенно ще се увеличава. Виждате, че тук руската армия настъпва. Украинската отбранителна линия Бахмут – Северск държи. Руснаците обаче бавно се приближават към самия Бахмут. Знаете, че много отдавна съм ви написал, че основното сражение в тая война ще е за Словянск и Краматорск. Тъй, че очакванията са за силно интензивни боеве в този участък на фронта. Днес руснаците са превзели Опитное. Ситуацията за украинските части около Авдеевка се влошава.

Заключение за днес: надпрагов удар няма, войната продължава.

Идеологическият фронт. Знаете тезата ми за аматьорщината на украинската пропаганда. Зеленски в Херсон – слаба работа. Площадчето – полупразно. Не се прави така. Руснаците са ударили поредната електроцентрала. Студът винаги води до пропагандни проблеми, особено когато ситуацията на франта започне да се закучва с идващата зима.

При руснаците също е напрегнато. Тезата за Кутузов може и зда сработи при Херсон, но е ясно от пропагандна гледна точка, че това не може да продължава. Следователно, руснаците подготвят голям удар на фронта. Това ще понамали напрежението. Дали ударът ще е надпрагов или не, ще видим. Като гледам какво правят досега, вероятността за надпрагов удар е малка.

У нас нашата пропаганда продължава да е в състояние: сдадох богу дух. Народът вижда, че сме въвлечени във войната и че парите ни текат през Брюксел не за подобряване на нашия живот, а за поддържане на Украйна на система. Нормално е народът да е недоволен. Ненормално е пропагандата да е толкова слаба, че да не може да направи нищо срещу това. Но пропагандата не е всесилна. Тя е основана на водената политика. Водена слаба политика по украинския въпрос – пропаганда с мижави резултати.

Нататък по нашите си теми

Политологията –(Ден 50)

Продължаваме с държавата. Занимаваме се толкова с нея, защото тя е централната институция в политическата система. И тъй, на какво еу основана държавата? Най-напред държавата има територия. Това е материалната основа на държавата и затова държавите се бият за територия. Ние успешно ли се бихме за територия – не. Знаете, че аз нямам високо мнение за нашенския елит. Защо? Ами граничим отвсякъде със себе си. Да пиша ли пак думата аматьорщина или сами ще си я кажете. Хайде, кажете си я сами, няма да пиша, че заради аматьорските изпълнения на българския елит територията на държавата ни е малка. Освен територията, друга материална основа на държавата е населението. Как стоят нещата у нас? - населението намалява, свива сематериалната основа на българската държава. Остовяме настрана некадърната демографска политика, гледаме как населението ни се изсмуква от други държави. Ами те си укрепват материалната основа. Тук Ганьо е велик, с гол задник и чифте пищови. Укрепване на материалната основа на българската държава? Долу, долу Витанов!! Ти ли на мен ша ми каиш алънкооолу, ка се укрепва държава! А, онуй там круша лий? Аз много обичам круши. И тъй нататък...

Следващият стълб на държавата е публичната власт – органите упражняващи управленските функции. Хората в тях, които не се избират, съставят дълбоката държава. От тях зависи дали държавата ще функционира, когато тия, избираемите от плитката държава, вършат глупост след глупост.

Добре стига за това. Какво прави държавата, ще обсъдим утре. Да завърша така: добре че у нас в дълбоката държава има свестни хора, та да я крепят, докато тия от плитката държава правят глупост след глупост.

Така, стига днес за това.

Следват мисли от софийския сумрак.

ВИТАНОВ, ПОПУЛАЦИОННА ДИНАМИКА И НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ, 2005 ГОДИНА (ден 14)

...Прекаленото отслабване на централната власт довело да раздробяване на редица европейски държави, често с фатални последици за съществуването им...

Цитирам, бе, цитирам проклетника Витанов от горната книжка.

Ама Витанов, де не би да ни говориш за Второто Царство при смъртта на Иван Александър, дето дал на всяко синче по нещо и така се затрила цялата държава? Не, бе, за Дания ви говоря, за Дания.

Значи – прекалена децентрализация води до раздробяване. Ами прекалена – централизация? Това пък води до забавяне на развитието. Извод – трябва да има баланс, диалектическо единство, както ми го преподаваха едно време в Германия. Тъй еврпейските държави изпреварили могъщите източни империи в развитието си. Внимателен баланс между общините и централната власт. У нас как е? У нас сме взели най-лошото от всичко. Имаме слаба централна власт с голяма концентрация на властта в столицата. Ами как да вървят нещата. Де го балансът? Де са силните общини. Хем държавата слаба, хем общините слаби. Уникални сме. Тотална аматьорщина би написал Витанов думата за хиляда и първи път. Ама не е написал това. А какво е написал в оная книжка. Следното:

.....не е зле да помним, че в минали времена България е била централизирана и могъща, когато хановете са живеели сред народа и е била също толкова централизирана, но е започнала да запада, когато болярите и царете са започнали да се крият от народа в крепости по върховете на планините....

Кой си ти бе витанов и какво разбираш от математика, че да ни даваш акъл и да ни прекъсваш Еденето на крушата? Ами ето кой съм

https://www.mdpi.com/1099-4300/24/11/1653

Секция 7: малко за моделиране на пандемии от мен. Горната книжка за популационната динамика и националната сигурност пак аз съм и автор.

И сега веселият въпрос. А вие дето Едете крушата, кои сте?

Желая здраве и успехи. И нека вирусът и войната стоят далеч от вас

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук