Първа новина за много жертви при ракетната атака на Иран срещу американски бази ВИДЕО
80 души са загинали при двата удара, които са първият директен сблъсък между войски на Техеран и Вашингтон
80 души са загинали при ракетните нападения на Иран срещу американски цели в Ирак, съобщи иранската държавна телевизия Press TV, цитирана от световните осведомителни агенции.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че се прави оценка на щетите и се проверява дали има пострадали при иранското ракетно нападение срещу две иракски бази, предаде Ройтерс.
Както БЛИЦ писа Иран нанесе тази нощ ответен удар на Съединените щати след убийството на генерал Касем Сюлеймани. Две военни бази в Ирак, където са разположени американски военни, бяха обстреляни с балистични ракети, съобщи Асошиейтед прес.
Той добави, че ще направи изявление тази сутрин.
“Всичко е наред”, написа той в “Туитър” и допълни: “Имаме далеч най-силната и добре въоръжена армия в света”.
Иран не цели ескалация на напрежението или война, но ще се защитава при всяка агресия, каза днес иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф, цитиран от Ройтерс.
“Иран предприе пропорционални мерки за самоотбрана по силата на Член 51 от Устава на ООН, атакувайки база, от която бе извършено подло въоръжено нападение срещу наши граждани и високопоставени лица. Не целим ескалация или война, но ще се защитаваме от всякаква агресия”, написа той в “Туитър”.
Федерално управление за гражданско въздухоплаване на САЩ съобщи, че забранява на американските авиокомпании да използват въздушните пространства на Ирак, Иран, Оманския залив и водите между Иран и Саудитска Арабия, предаде Ройтерс.
Две бази в Ирак, където са разположени американски военни, бяха обстреляни. Отговорност за нападението пое иранският Корпус на гвардейците на Ислямската революция.
Много военни самолети прелетяха над Багдад тази нощ, съобщи Франс пресс.
Иранските удари бяха нанесени пет дни след убийството в Багдад на иранския генерал Касем Сюлеймани по нареждане на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Вчера американският президент защити решението си да ликвидира ръководителя на елитното подразделение на иранския революционен гвардейски корпус. “Миналото (на Сюлеймани ) е ужасяващо. Той бе терорист”, каза Тръмп пред репортери в Белия дом.
“Съвсем наскоро имаше атака, за която той беше отговорен”, каза президентът, имайки предвид нападението в Ирак, при което загина американски гражданин. “Спасихме много животи”, добави той.
Няма данни за пострадали български граждани в Ирак при ракетните удари в Ирак. Всички членове на състава на посолството на България в Багдад, както и на търговското ни представителство в Ербил са добре. Двамата български военни към тренировъчната мисия на НАТО от вчера са евакуирани извън Ирак.
Иранската държавна телевизия съобщи, че нападението е отмъщение за убийството на генерала от Корпуса на гвардейците на Ислямската революция, поразен с американски дрон на 3 януари край Багдад. Американски представител каза рано тази сутрин, че няма данни за жертви, но обектите все още се претърсват. Това обаче в ранните часове на деня се промени.
“Правим първоначални оценки на щетите”, каза в комюнике говорителят на Пентагона Джонатан Хофман. По думите на Хофман Иран е изстрелял повече от дузина балистични ракети от своя територия по две иракски военни бази, използвани от предвожданата от САЩ коалиция, предаде Ройтерс. Обстреляна е базата “Айн ал Асад” в провинция Анбар и още една база в Ербил.
Убийството на Сюлеймани и ударите на Иран бяха извършени в момент на засилено напрежение в Близкия изток след решението на Тръмп да изтегли САЩ едностранно от ядреното споразумение, което Иран бе сключил със световните сили.
Това са и първите случаи през последните години, в които Вашингтон и Техеран се нападат директно, а не чрез техни подопечни сили в региона.
Ескалацията на напрежението поражда опасност от открита военна конфронтация между двете вражески държави, които са в конфликт от Ислямската революция в Иран през 1979 г.
Базата “Айн ал Асад” в иракската провинция Анбар бе използвана за пръв път от американските сили след нахлуването в Ирак през 2003 г., при което бе свален от власт Саддам Хюсеин.
Години след това американски военни бяха разположени там в кампанията срещу групировката “Ислямска държава” в Ирак и Сирия. В нея има 1500 американски и съюзнически войски.
Говорител на въоръжените сили на Норвегия каза, че няма пострадали сред намиращите се там около 70 норвежки военни. Министър-председателят на Австралия Скот Морисън заяви, че всички австралийски военни и дипломати в Ирак са в безопасност.
Вицепремиерът на Нова Зеландия Уинстън Питърс каза, че новозеландските военни са в безопасност и изрази тревога от ескалацията на враждебните действия между Иран и САЩ, предаде Ройтерс.
Двама източници от иракските служби за сигурност съобщиха, че поне една от ракетите изглежда е ударила самолет в базата в Анбар и е предизвикала пожар. Не става ясно дали самолетът е иракски, или американски.
Корпусът на гвардейците на Ислямската революция твърди, че военновъздушната база “Айн ал Асад” е напълно унищожена, предаде ДПА. Той предупреди САЩ и регионалните им съюзници да не отвръщат на ракетното нападение.
В изявление, разпространено от иранската държавна телевизия, гвардейците заявиха на САЩ да изтеглят силите си от региона, за да избегнат убийството на свои военни.
Те предупредиха, че всяка агресия от страна на САЩ срещу Иран ще доведе до ужасни последици за американците. В изявлението се отправя заплаха за нападение срещу американския съюзник Израел.
Нападението бе извършено часове след като хиляди иранци се събраха да си вземат последно сбогом със Сюлеймани. Най-малко 56 души загинаха, а над 200 бяха ранени по време на траурно шествие преди погребението му.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!