Мнозина свързват елиминирането на Михаил Шацки, заместник-изпълнителен директор на MOKB „Марс“, с неговия принос в създаването на ракетни оръжия Kh-59 и Kh-69, но това е само капка в морето, тъй като работното му място също е свързано с високоскоростни атакуващи ракети Kh -22/Х-32 и крилатите ракети Х-555 и Х-101, пише Defence Express.

Михаил Шацки, заместник-ръководител на Московското научноизследователско и конструкторско бюро Марс (МОКБ Марс) и ръководител на софтуерния отдел, беше застрелян в Москва.

Много медии веднага си спомниха, че той е отговорен за разработването на ракетите въздух-земя Х-59 и Х-69, които често се използват за удари по Украйна.

Може би най-известният свързан инцидент беше руската ракетна атака срещу Триполската ТЕЦ през април 2024 г. с използване на крилати ракети Х-69.

Въпреки че със сигурност е важен, това не е единственият проект, в който Шацки участва, защото обхватът на проектите на MOKB „Марс“ е много по-широк.

Това конструкторско бюро, формално част от предприятието за ядрена индустрия на Росатом, е по-известно с изследванията си в космическата област и разработването на така наречените бордови системи за управление (цифрови компютри TsVM) за космически кораби и горни етапи на многостепенни ракети. Например за орбиталните астрофизични обсерватории от серията Spektr и степента на ракетата Briz-M.

Но дейността на подобни дизайнерски бюра почти никога не се ограничава само до мирно изследване на космоса. В съветско време MOKB „Марс“, успоредно със създаването на автоматична система за кацане за многократно използваемия орбитален апарат "Буран", също така проектира навигационни системи за крилатата ракета Х-55, способна да носи ядрено оръжие.

Съвременното дизайнерско бюро „Марс“ продължава тази традиция на двойственост в съвременна Русия. През септември 2024 г. международният OSINT проект InformNapalm публикува документи, доказващи, че MOKB „Марс“ участва в създаването на бордови системи за управление на крилатите ракети, произведени от MKB „Радуга“.

Този път не става въпрос само за Kh-59 или Kh-69, но и за свръхзвуковите Kh-22, Kh-32 и обикновените Kh-555, Kh-101 крилати ракети с въздушно изстрелване. Най-малкото тези ракети включват системите K-051M, U501M и навигационните модули SN-99, предоставени от бюрото „Марс“.

Конструкторското бюро „Марс“ също се занимава с доста специфична тема: астронавигацията. Разбира се, тези технологии се използват активно в космически кораби, но също и в стратегически бомбардировачи и междуконтинентални балистични ракети. Има вероятност руските оръжия също да съдържат продукти от този строго поверителен аспект от дейността на конструкторското бюро „Марс“, отбелязват от Defense Express.