Реформа: В Япония вече ще работят до 70 години
Шинцо Абе одобри законопроект, според който се повишава възрастта за пенсиониране
Правителството на Япония не се отказва от промените в законодателството, които ще окуражат хората да работят до 70-годишна възраст, пише The South China Morning Post. И докато някои по-възрастни служители приветстват хода, който ще им позволи да получават заплата по-дълго, други смятат, че са работили и плащали достатъчно данъци.
Кабинетът на министър-председателя Шинцо Абе одобри законопроекта във вторник и вероятно скоро той ще бъде гласуван и в парламента. Ако всичко мине по план, промените ще влязат в сила от април 2021 г.
Според промените, компаниите ще бъдат окуражавани да премахнат досегашната задължителна горна граница, след като служителите трябва да бъдат пенсионирани. Или просто ще я преместят с още няколко години до 70. Освен това предприята ще трябва подкрепят служителите, които искат да започнат свой бизнес или да работят по фрийлансърски проекти.
В момента, японските компании са задължени да задържат служителите, докато те навършат 65-годишна възраст. Третата най-голяма икономика обаче се изправя пред няколко свързани предизвикателства, които застрашават икономиката и социалната система.
Намаляващата раждаемост означава, че на пазара на труда ще навлизат все по-малко младежи, които да продължат да движат индустриалната машина и да плащат данъци. В същото време по-старите японци живеят все по-дълго, благодарение на модерната медицина.
Макар че това е добра новина, то означава, че разходите за пенсии и здравеопазване растат.
Опитите на Токио да окуражи японците да имат повече деца засега нямат ефект и сега страната гледа към добри примери от други държави. Редица развити икономики, включително Великобритания, Канада, Австралия и Нова Зеландия, премахнаха задължителната пенсионна възраст.
Шино Наито, старши изследовател в японския Институт за трудова политика, смята, че промените са "стъпка в правилната посока", но трябва да бъде направено още. По думите ѝ, законопроектът не осигурява равно заплащане и права на по-старите работници.