Рекорден ръст на убийствата и престъпленията с насилие в САЩ

Престъпленията с насилие са нараснали с 5,6% до близо 1,3 милиона инцидента

Броят на убийствата в Съединените щати се е увеличил с близо 30% през 2020 г., а общата престъпност с насилие се е увеличила за първи път от четири години, обяви ФБР в годишния си доклад за престъпността, пише The Washington Post, като отбелязва, че експертите отдават тази тенденция на ситуацията с Covid-19, цитирани от "Фокус"

Престъпленията убийство и непредумишлено убийство са нараснали с 29,4 % през 2020 г. спрямо 2019 г., отбелязвайки най-големия годишен ръст от началото на националното водене на записи през 60-те години, съобщава Washington Post.

Като цяло престъпленията с насилие са нараснали с 5,6% до близо 1,3 милиона инцидента, въпреки че престъпността срещу собствеността е спаднала със 7,8% до близо 6,5 милиона инциденти, отбелязвайки 18-ата поредна година, в която престъпленията срещу собствеността са намалели, съобщи ФБР.

Програмата за унифицирано докладване на престъпления (UCR) на Федералното бюро за разследване събира данни, докладвани от правоприлагащите органи в цялата страна.

По-голям процент от убийствата са резултат от насилие с оръжие - 76% през 2020 г. срещу 73% през 2019 г. - като Хюстън, щата Тексас, регистрира 55% увеличение на убийствата с оръжие, достигайки 343 през 2020 г. в сравнение с 221 през 2019 г., съобщава Washington Post.

Президентът на САЩ Джо Байдън се фокусира върху насилието с оръжие в своята политика за борба с престъпността, призовавайки за по-голямо сътрудничество между местните и федералните лидери.

Байдън, който обеща да настоява за коренни промени в законите за огнестрелните оръжия, през юни представи мерки за спиране на потока от огнестрелни оръжия, използвани при престъпления, като се основава на изпълнителни заповеди, подписани през април, които включват натиск от Министерството на правосъдието за по-добър контрол на самосглобяващите се „оръжия призраци“.

Президентът на Демократическата партия, който има дългогодишни връзки с правоприлагащите органи, също обяви стъпки за налагане на отговорност на дилърите на огнестрелни оръжия за нарушаване на федералните закони и за подпомагане на щатите да наемат повече полицаи, използвайки помощните средства за COVID-19.



***


Ню Йорк. В продължение на две десетилетия в Афганистан САЩ са похарчили 145 милиарда долара, за да превърнат една от най-бедните страни в света в самодостатъчна икономика, пише The Wall Street Journal. Това беше най-дръзкият опит за държавно строителство от западните страни през този век.

Този проект обаче до голяма степен се провали. Афганистанската икономика наистина се е разраснала и милиони афганистанци са получили достъп до образование, здравеопазване и работа. Но икономиката, за изграждането на която помогнаха САЩ, до голяма степен разчита на чуждестранна помощ, голяма част от която се изпари за една нощ.

Според международни експерти икономиката на Афганистан и благосъстоянието на неговия народ са на ръба на колапса след изтеглянето на САЩ миналия месец и завземането на властта от талибаните.

Представител на Министерството на отбраната на САЩ миналия месец откровено каза на специалния генерален инспектор на САЩ за възстановяване на Афганистан (Sigar): „Ако погледнете колко сме похарчили и какво сме получили в замяна, това е абсолютно изумително“.

Майкъл Маккинли, посланик на САЩ в Афганистан от 2014 до 2016 г., призна: „Като цяло държавното строителство в Афганистан не се увенча с успех“.

Според данните на Sigar само САЩ са похарчили 145 милиарда долара за 20 години за възстановяване на Афганистан, в допълнение към 837 милиарда щатски долара военни разходи за тази страна. Така САЩ са изхарчили повече за Афганистан, отколкото за плана на Маршал за възстановяване на Европа след Втората световна война, което струва на Америка около 137 милиарда долара в днешните пари.


***


Вашингтон. Републиканците в Сената на САЩ блокираха в понеделник (вторник българско време) законопроекта за увеличение на лимита на държавния дълг, необходим за предотвратяване на влизането в неплатежоспособност на правителството тази седмица и неизпълнението на федералния дълг следващия месец, което доближи Вашингтон до ръба на фискалната криза, тъй като отказаха да позволят на демократите да премахнат лимита за федерални заеми, пише The New York Times.

48 сенатори гласуваха за началото на дебата по законопроекта, 50 бяха против. За продължаване на дебата бяха необходими 60 гласа.

Лидерът на демократичното мнозинство в Сената Чък Шумер промени гласа си от да на не в последния момент. Такава техническа стъпка ще му позволи отново да постави въпроса на гласуване.

Преди това министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън многократно е предупреждавала Конгреса за заплахата от неизпълнение и отбелязва, че ако таванът на държавния дълг не бъде увеличен до 1 октомври, когато започва новата финансова година в САЩ, способността на правителството на САЩ да се разплаща по задълженията може да бъде сериозно подкопана.

Републиканските сенатори от малцинството обещаха да предприемат всички възможни мерки за блокиране на инициативата. Те настояват президентът на САЩ Джо Байдън и демократите да намалят разходите или да предприемат други мерки за намаляване на националния дълг.

Посоченият таван не позволява на Министерството на финансите на САЩ да издава нови държавни облигации за финансиране на държавни дейности след достигане на определено ниво на държавен дълг или определена дата. Това ниво достигна 22 трилиона долара през август 2019 г. и растежът му беше спрян до края на юли 2021 г. Тъй като законодателите не успяха да го повишат, от 1 август нивото на задлъжнялост достигна законодателно установената максимална стойност.