Републиканци призоваха Байдън да се включи във войната в Украйна

Четиридесет републиканци настояха САЩ да предоставят изтребителите, които Киев поиска

Американски сенатори от Републиканската партия молят настоятелно администрацията на президента на САЩ Джо Байдън да направи обрат в позицията си и да позволи изпращане на полски изтребители МиГ на украинците, знак, че отхвърлянето на това предложение на Варшава може да се изправи пред силна съпротива на Капитолия, предаде Асошиейтед прес, съобщи БТА.

Четиридесет сенатори републиканци се подписаха под писмото на сенаторите Джони Ърнст и Мит Ромни.

В него те искат от президента да отговори на молбата на украинския президент Володимир Зеленски, който през миналия уикенд каза на законодателите, че ако САЩ не могат да помогнат за забранена за полети зона, могат поне да изпратят още самолети.

„Стига приказки. Хората умират“, каза Ромни на пресконференция на Капитолия. „Изпратете им самолетите, от които се нуждаят“.

Силното противопоставяне на републиканската опозиция на решението на Пентагона да отхвърли предложението на Полша, очевидно е привлякло вниманието на най-високите етажи на администрацията. Сенаторите казаха, че и генерал Марк Мили – председателят на Обединения комитет на началник-щабовете, също се е обръщал по въпроса към Капитолия.

Сенаторката републиканка Сюзън Колинс каза, че е особено трудно да наблюдаваш разрушенията, особено на детската болница, разрушена при руски въздушен удар, и едновременно с това да се противопоставяш на снабдяването на украинците с „тези самолети, които са от съществено значение“.

Сенаторите републиканци отхвърлиха загрижеността на Пентагона, че прехвърлянето на самолети по линия на НАТО ще бъде възприето от Русия като провокационно, тъй като САЩ вече изпращат противовъздушни ракети и друга военна подкрепа на украинците.

Крайно нежелателно и потенциално опасно би било Полша да изпрати своите изтребители на Украйна, предупреди говорителят на Кремъл Дмитрий Песков 

В Москва биха сметнали тази стъпка за пряка намеса във войната.