Решава се съдбата на ЕС и Брекзит

Седмица до датата за Брекзит, излизането на Великобритания остава неясно и непредвидимо, а темата изтощи всички в Брюксел. Лидерите на останалите 27 страни ще трябва да намерят единодушно отговор на британското искане за тримесечна отрочка. Но засега изглежда, че и да се стигне до отсрочка, тя едва ли ще е от три месеца.

Европейските регламенти не позволяват Brexit да бъде отложен след изборите за Европарламент. Затова лидерите са склонни да отпуснат на Лондон повече време, само ако получат уверения, че все пак споразумението за Brexit ще бъде гласувано от Камарата на общините. В замяна, Брюксел ще даде по-ясни уверения за предпазната клауза за границата с Ирландия. Уморени да повтарят едно и също европейските лидери днес посочват три опции:

 Мишел Барние, главен преговарящ на ЕС: "Тереза Май поиска две неща. Първо -  - одобрението на правно обвързващата гаранция, вече договорена с Жан-Клод Юнкер. Второ - кратко удължаване на датата на напускане. Но ако това не стане третата опция на Лондон е да напусне хаотично без сделка или да поиска дълго отлагане и да насрочи евроизбори."

Президентът на Франция Еманюел Макрон коментира: "В случай на отрицателно гласуване от страна на британския парламент, отиваме на вариант излизане без сделка. Ако няма сделка Великбритания ще се нуждае от голямо политическо прочистване."

Според германския канцлер Ангела Меркел споразумението за напускане е добре договорено, така че обхватът на преговори е ограничен.

Според българския премиер Бойко Борисов, отсрочката трябва да бъде кратка: "Времето изтича, 1000 дни се работи по Brexit, остават седем и... пълна неяснота. Не виждам как може да се подкрепи искането на Великобритания до 30 юни. Това означава, че техните евродепутати трябва да правят предизборна кампания. Обещах на Тереза Мей кратка отсрочка, ако британският парламент вземе решение. В противен случай не виждам как ще се провеждат европейски избори."

Разговорите днес се очертават изключително тежки, а дори и главният преговарящ на Евросъюза не вижда по-различно решение. И така топката отново ще отиде в Лондон.

Англичаните трябва да се опитат да гласуват отново споразумението в понеделник, а на европейските лидери може да се наложи отново да оставят националните въпроси настрана и да дойдат пак в Брюксел заради Обединеното кралство. Никой не скри умората си от тази перспектива.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!