Reuters: Путин е отхвърлил мирно споразумение между Русия и Украйна

Съветникът на украинския президент Михайло Подоляк е заявил, че Русия е използвала преговорите като димна завеса

Главният куратор на Владимир Путин за Украйна Дмитрий Козак е казал на руския президент в началото на войната, че е сключил предварително споразумение с Киев, което ще удовлетвори искането на Русия Украйна да остане извън НАТО, но Путин го е отхвърлил и е продължил военната си кампания, твърдят трима души, близки до руското ръководство, цитирани от Ройтерс.

Роденият в Украйна Козак казал на Путин, че според него постигнатото споразумение премахва необходимостта Русия да продължи мащабна окупация на Украйна, твърдят тези източници. Препоръката на Козак към Путин била да приеме сделката.

Преди войната Путин неведнъж е заявявал, че НАТО и неговата военна инфраструктура пълзят все по-близо до границите на Русия, като приемат нови членове от Източна Европа, и че сега алиансът се готви да включи в орбитата си и Украйна. Путин публично заяви, че това представлява екзистенциална заплаха за Русия, което ще го принуди да реагира.

Но въпреки че преди това е подкрепил преговорите, когато му е била представена сделката на Козак, Путин е дал ясно да се разбере, че отстъпките, договорени от неговия помощник, не са достатъчно големи и че той е разширил целите си, включвайки анексиране на части от украинската територия, твърдят източниците. В резултат на това сделката е била прекратена.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви по темата: "Това няма абсолютно никаква връзка с действителността. Никога не се е случвало такова нещо. Това е абсолютно невярна информация."

Съветникът на украинския президент Михайло Подоляк е заявил, че Русия е използвала преговорите като димна завеса, за да се подготви за инвазията си, но не е отговорил на въпроси за същността на разговорите, нито пък е потвърдил, че е постигната предварителна сделка. "Днес ясно разбираме, че руската страна никога не се е интересувала от мирно уреждане на конфликта", казва Подоляк, цитиран от Ройтерс.

Двама от трите източника са заявили, че опит за финализиране на сделката е имало веднага след нахлуването на Русия на 24 февруари. В рамките на няколко дни Козак е смятал, че е получил съгласието на Украйна за основните условия, които Русия е имала, и е препоръчал на Путин да подпише споразумението, твърдят източниците на агенцията.

"След 24 февруари Козак получи картбланш: дадоха му зелена светлина, той сключи сделката... но Путин просто промени плана в движение", твърди източник, близък до руското ръководство.

Третият източник - на когото събитията са били разказани от хора, които са били информирани за разговорите между Козак и Путин - се различава по отношение на времето, като казва, че Козак е предложил сделката на Путин и тя е била отхвърлена непосредствено преди инвазията. Всички източници са пожелали анонимност.

Инвазията на Москва в Украйна е най-мащабната военна кампания в Европа след Втората световна война. Тя предизвика мащабни икономически санкции срещу Русия и военна подкрепа за Украйна от страна на Вашингтон и западните му съюзници.

Дори ако Путин се беше съгласил с плана на Козак, остава несигурно дали войната щеше да приключи. Журналистите на Ройтерс не са могли да проверят независимо дали украинският президент Володимир Зеленски или висши служители в неговото правителство са се ангажирали със сделката.

63-годишният Дмитрий Козак е близък на Путин още от времето, когато работи с него през 90-те години на миналия век в кметството на Санкт Петербург.

Той е бил в добра позиция за договаряне на мирното споразумение, след като от 2020 г. насам Путин му бе възложил да се занимава с въпросите, свързани с Украйна и Донбас, който е контролиран от подкрепяните от Русия сепаратисти след Майдана през 2014 г. След като ръководи руската делегация в преговорите с украински официални лица в Берлин на 10 февруари - с посредничеството на Франция и Германия - Козак заяви на пресконференция късно вечерта, че последният кръг от тези преговори е приключил без пробив.

Козак също така беше един от присъстващите, когато три дни преди инвазията Путин събра Съвета за сигурност в Кремъл, за да обяви признаването на ЛНР и ДНР, припомня Ройтерс.
 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук