Reuters: Украинските пристанища гърмят трета нощ подред, руските ракети се сипят като дъжд

След прекратяването на зърнената сделка Русия предупреди, че държавите на знамето на корабите, пътуващи до украинските пристанища, ще се считат за страни в конфликта на страната на Украйна

Руските удари по украинската пристанищна инфраструктура продължиха и в нощта срещу четвъртък, след като в сряда вечерта Москва обяви, че ще счита всички кораби във водите на Украйна за легитимни военни цели, пише Reuters.

С нарастването на опасенията относно изтеглянето на Русия от сделката, която уреждаше износа на украинско зърно към световните пазари, властите в областите Николаев и Одеса съобщиха за около 20 души, ранени при ударите.

Украйна също обяви в сряда, че установява временен маршрут за корабоплаване през Румъния, съседна черноморска страна.

"Целта му е да улесни деблокирането на международното корабоплаване в северозападната част на Черно море“, обясни Васил Шкураков, действащ министър на общностите, териториите и развитието на инфраструктурата, в писмо до Международната организация за корабоплаване на ООН.

Украйна и Русия са сред най-големите износители на зърно в света. Фючърсите на пшеницата в САЩ скочиха с 8,5% в сряда, най-големият им дневен ръст от дни след нахлуването на Русия в нейния съсед на 24 февруари 2022 г.

Министерството на отбраната на Русия предупреди, че държавите на знамето на корабите, пътуващи до украинските пристанища, ще се считат за страни в конфликта на страната на Украйна.

След като последният кораб напусна Украйна в неделя в рамките на Черноморската инициатива за зърно, Русия атакува района на Одеса в понеделник срещу вторник вечерта. Трите пристанища в региона бяха единствените, работещи в Украйна по "зърнената сделка“.

Ударени са терминали за зърно и промишлено съоръжение, складове, търговски центрове, жилищни и административни сгради и автомобили, съобщиха украински власти.

Южното военно командване на Украйна обяви, че Русия е използвала свръхзвукови ракети, включително Х-22, предназначени да унищожават самолетоносачи, за да ударят пристанищната инфраструктура на Одеса.

"В пристанищата, които бяха атакувани, имаше складирани около милион тона храна“, заяви украинският президент Володимир Зеленски в нощното си обръщение в сряда. "Именно това количество трябваше вече да е доставено на страните потребители в Африка и Азия“.

"В терминала, пострадал най-много от руския терор тази нощ, се съхраняваха 60 000 тона селскостопански продукти, предназначени за изпращане до Китай“, отбеляза Зеленски.

Рано в четвъртък най-малко 18 души бяха ранени при удара срещу пристанищния град Николаев, разкри областният управител, докато представител на Одеса заяви, че двама души са били хоспитализирани, след като ударът е причинил пожар.

Американски служители разполагат с информация, сочеща, че Русия е поставила допълнителни морски мини в подходите към украинските пристанища в нещо, което изглежда като "координирано усилие да оправдае всякакви атаки срещу цивилни кораби в Черно море и да обвини Украйна за тези атаки“, отбеляза говорителят на Съвета за национална сигурност на Белия дом Адам Ходж.

Руският президент Владимир Путин обвини западните страни в "изкривяване" на сделката за зърно, постигната с посредничеството на ООН и Турция.

Международният валутен фонд в сряда коментира, че излизането на Русия от сделката заплашва да влоши глобалната хранителна несигурност и може да увеличи цените на храните, особено в бедните страни.

Путин заяви, че Русия незабавно ще се върне към пакта, ако условията на Москва бъдат изпълнени: облекчаване на ограниченията върху износа на храни и торове. Западните страни наричат това опит да се използват хранителните доставки, за да се отслабят финансовите санкции, които все още позволяват на Русия да продава храна.

Далеч от пристанищата, боевете продължиха в сряда в източна и южна Украйна, където в рамките на дългоочакваната контраофанзива Киев се опитва да си върне територия от руските сили. Руснаците са се окопали в силно укрепена фронтова линия.

Във Вашингтон Пентагонът обяви допълнителна помощ за сигурността на Украйна на обща стойност около 1,3 милиарда долара, като пакетът включва способности за противовъздушна отбрана и боеприпаси.

Очаква се в Брюксел външните министри на Европейския съюз да обсъдят предложение в четвъртък за изразходване на до 20 милиарда евро за оръжия, боеприпаси и друга военна помощ за Украйна за четири години.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук