“Роскосмос” създава хиперзвуково оръжие
Има високи изисквания към устойчивостта на материалите
Специалистите от руската космическа, ракетна и ядрена промишленост възнамеряват съвместно да се занимават с моделиране на хиперзвуково оръжие, става ясно от годишния доклад на Държавната корпорация “Роскосмос” за 2018 година.
Както е отбелязано в доклада, миналата година предприятието на “Роскосмос” “Държавен ракетен център” (ДРЦ) “Макеев” (Челябинска област) и влизащият в състава на “Росатом” Руски федерален ядрен център - Всеруски научно-изследователски институт по експериментална физика (РФЯЦ-ВНИИЕФ - край Нижни Новгород) са разработили своите предложения за организация на работата по проект „Технология на суперкомпютърно моделиране на свързаните процеси на аеротермодинамика и термично унищожаване на топлозащитни покрития при супер- и хиперзвуков поток на спускаеми летателни апарати”.
В условията на навлизането в атмосферата на летателни апарати при свръхзвукова и хиперзвукова скорост, се генерира огромно количество топлина. Това поставя високи изисквания към устойчивостта на материалите на обшивката на летателните средства към топлинни натоварвания. За целта е необходимо да се моделират характеристиките на аеродинамичните процеси, а суперкомпютрите са незаменими за тези работи.
Приоритетните области на Центъра “Макеев” са разработването, производството, модернизацията, експлоатацията и обезвреждането на стратегическите ракетни системи. Центърът е разработчик на най-новата руска междуконтинентална балистична ракета “Сармат”.
Тя трябва да замени най-тежката стратегическа ракета в света - “Воевода”.
Работата по разработване на проекта “Сармат” започна през 2011 г. Миналата година руският президент Владимир Путин в съобщение до Федералното събрание обяви началото на активната фаза на изпитания на “Сармат”. Първите ракети серийно производство трябва да влязат в експлоатация през 2021 година.
РФЯЦ-ВНИИЕФ е най-големият в Русия научно-изследователски институт, решаващ сложни задачи от отбранително, научно и народно-стопанско значение. Според сайта на ВНИИЕФ една от основните задачи на центъра е да гарантира надеждността на руския ядрен арсенал.
Създаването на собствени информационни продукти и технологии, предлагани на руските потребители, е една от активно развитите области на дейност на ядрения център. По-рано “Роскосмос” и “Росатом” нарекоха суперкомпютърната технология една от приоритетните области на тяхното сътрудничество.