Румъния: САЩ няма да местят ядреното си оръжие от Турция у нас
Румънският министър на отбраната окачестви информациите като медийни спекулации
Румънският министър на отбраната Михня Моток окачестви като медийни спекулации информациите за евентуален трансфер в Румъния на американско ядрено оръжие от Турция, предаде агенция Аджерпрес.
„Това, което мога да ви кажа, е, че не е имало никакви разговори в този смисъл нито на политическо, нито на специализирано ниво. Няма никаква идея, планове в тази посока. Значи категорично не можем да кажем друго, реагирайки на тази информация, освен, че е спекулация“, заяви военният министър на Румъния.
Министърът на отбраната напомни и за официалната позиция на министерството на външните работи по темата. Румънското МВнР категорично отрече информацията, появила се в европейското интернет издание „ЮрАктив“ (EurActiv.com).
Сайтът съобщи по-рано, че САЩ са започнали прехвърляне към Румъния на ядрените оръжия, стационирани в Турция, на фона на влошаване на отношенията между Вашингтон и Анкара.
Според един от източниците на „ЮрАктив“ трансферът създава многобройни проблеми от техническа и политическа гледна точка. „Не е лесно да преместиш 20 взривателя“, заявил източникът, пожелал анонимност.
Друг източник казал, че отношенията между САЩ и Турция са се влошили до такава степен след опита за преврат в Турция, че Вашингтон вече няма доверие на Анкара да подслонява тези оръжия.
Съгласно доклад на аполитичната изследователска група „Стимсън сентър”, след Втората световна война около 50 американски тактически ядрени оръжия са били разположени в турската база „Инджирлик“, преди всичко като възпиращо средство спрямо Русия, както и за да се покаже американският ангажимент към Турция в рамките на НАТО, съобщи по-рано тази седмица агенция АФП.
„Невъзможно е да се знае дали САЩ биха могли да запазят контрола върху оръжията в случай на гражданска война в Турция“, изразява безпокойство в доклада си „Стимсън център“.
Вашингтон и Анкара засега не коментират съобщението за прехвърлянето, макар че ТАСС цитира официален представител на Пентагона, според когото Съединените щати нямат намерение да потвърдят или да опровергаят информацията.
НАТО от своя страна даде дипломатичен отговор на запитване от „ЮрАктив” по въпроса, като заяви, че съюзниците трябва да се уверят, че ядрените оръжия, разположени в Европа, се намират „в безопасност”.
Експертът по въпроси на сигурността Хари Букур Марку заяви пред „Ромъния либера“, че новината за ядреното оръжие в Турция е „градска легенда“, тъй като американците никога не са потвърждавали наличието на ядрено оръжие в „Инджирлик“. Според него в Румъния няма условия за складиране и контрол на подобно оръжие. Румънският специалист изказа предположение, че зад тази информация може да стои Москва, която има какво да спечели от разпространяването ѝ.