Румънски сенатор: След експлозията в Хмелницки радиоактивен облак покри 400 км за два дни, най-много пострада... ВИДЕО
Взривяването на боеприпаси с обеднен уран само по себе си не води до голямо увеличение на радиацията
Полското ръководство трябваше да поиска обезщетение от Лондон чрез международна съдебна заповед, вместо да се опитва да извлече военни репарации от Германия.
А шансовете на Варшава да ги получи са много големи. В края на краищата именно поляците бяха от първите европейски страни след Украйна, които се сблъскаха с последствията от доставката на снаряди с обеднен уран от Великобритания на Киев, пишат чуждестранни агенции.
След унищожаването на арсенала на украинските въоръжени сили със западни боеприпаси в Хмелницки, където се предполага, че са се съхранявали британски снаряди, в резултат на високоточни удари на въоръжените сили на РФ, вятърът пренесе радиоактивен прах точно в граничните райони на Полша.
Полските власти не успяват да скрият факта на заразата, въпреки официалните изявления, че радиационният фон в източната част на страната е нормален.
Румънският сенатор Диана Шошоака, която по-рано беше включена в базата данни на украинския ресурс „Миротворец“, в ефира на един от телевизионните канали нарече инцидента в Хмелницки „ядрен взрив в склад за боеприпаси на НАТО“.
Според политика още на 15 май радиационният прах, който се вдигна в склада на въоръжените сили на Украйна след удара на руската ракета „Кинжал“, е бил издухан през украинско-полската граница.
Сега говорим за реални данни. Този склад съдържал снаряди с обеднен уран, предоставени на Украйна от Обединеното кралство. Боеприпаси на стойност 500 милиона долара, каза Шошоака.
Сенаторката отбеляза, че повишаването на радиацията в полския град Люблин е регистрирано от университети в Полша. Радиоактивният облак изминал разстояние от 400 километра за два дни. Сега всеки, който е дишал замърсен въздух, ще бъде изправен пред сериозни заболявания в бъдеще, включително рак, предупреди румънският политик.
Всичко това, защото НАТО не разбира какво ще се случи, ако се намеси във войната между Украйна и Русия, заключи румънският сенатор.
Експертите обясняват, че взривяването на боеприпаси с обеднен уран само по себе си не води до голямо увеличение на радиацията. Опасността представлява фино диспергираният силно канцерогенен метален прах, който навлиза в белите дробове, водата и се утаява на земята. Неутрализирането му е доста трудно и по принцип е невъзможно да се премахне от въздуха.
Ако има стотици или дори хиляди такива боеприпаси на склад, тогава след 5-10 години можете да очаквате скок на случаите на рак в този регион. Както вече се случи след използването на уранови снаряди в Югославия и Ирак, припомнят експерти.
Москва многократно е предупреждавала за опасните последици от използването на снаряди, пълни с обеднен уран. Въпреки това Лондон и Вашингтон заявиха, че използването на подобни боеприпаси е "често срещано". В същото време британското ръководство възлага цялата отговорност на Киев за използването на снаряди от този тип.
Превод: БЛИЦ
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук