Русия и Армения създават обединена армейска групировка в Кавказ

Занапред войските на двете страни съвместно ще отстраняват заплахата

Президентът на РФ Владимир Путин одобри съответното предложение на правителството на Русия за създаване на обединена армейска групировка. Според военните експерти отсега нататък в случай на нападение върху една от страните войските на Москва и Ереван съвместно ще отразят заплахата.

Русия и Армения ще създадат обединена армейска групировка в кавказкия регион. Съответното предложение на правителството на РФ бе одобрено на 14 ноември от президента на страната Владимир Путин. 

Сега на Министерството на отбраната на РФ, съвместно с Министерството на външните работи на РФ, им предстои да проведат серия от преговори с арменските си колеги, и след като приключат работа, да подпишат споразумение от името на Руската федерация.

По време на преговорите военните и дипломатите ще имат право да внасят, със съгласието на правителствата на двете страни, промени в проектодокумента.

Задачите на групировката

Алиансът се създава, за да се осигури безопасността на Русия и Армения в региона на Кавказ.

Военнослужещите на РФ и Армения ще са длъжни да отблъснат всяко нападение над която и да е от страните, а също така да пресичат всеки опит за незаконно проникване през границите на двете държави.

В мирно време групировката в кавказкия регион ще бъде под командването на Генералния щаб на Армения. А в период на военни действия цялото ръководство по това направление ще преминава под командването на Южния военен окръг на Русия, дислоцирано в Ростов на Дон (1073 км южно от Москва).

"Отсега нататък на Генералния щаб на Армения изцяло и напълно се прехвърлят пълномощията по планирането на съвместните мероприятия в региона: учения, командно-щабни тренировки и т.н.", каза военният анализатор и заместник директор на Института за САЩ и Канада при РАН Павел Золотарьов. 

При това, според експерта, това споразумение позволява и на Москва, и на Ереван да провеждат своя независима политика, при която за нито една от страните няма натиск "отгоре".

"Най-важното е, че сега ще се създаде "единно отбранително пространство" между двете страни. Освен разработката на съвместни планове за подготовка и бойни действия на войските, Армения ще може да закупува руско въоръжение по вътрешни руски цени, а не като чуждестранен клиент", отбеляза военният наблюдател на "Известия" Дмитрий Сафонов.

Той подчерта, че в случай на нападение срещу Армения, цялата армия на Южния военен окръг (силите на Черноморския флот и Каспийската флотилия, сухопътните войски, ВВС и т.н.) ще участват в отбраната на нейната територия.

Споразумението се сключва за срок от пет години с опция за автоматично удължаване, ако никоя от страните не изяви желание за прекратяване на сътрудничеството.

Между Русия и Беларус вече има подписан аналогичен договор.

Военен алианс по модел на НАТО?

По думите на Золотарьов в проекта за обединена армейска групировка и дума не се споменава за създаване на военен алианс по образ и подобие на Северноатлантическия.

"Такъв съюз подразбира съвместен военен бюджет, военна политика и т.н. На свой ред обединената армейска групировка се свежда до повишено сработване на двете армии по време на бойни действия", каза военният експерт.

Проблемът с Нагорни Карабах

Тази държава не е призната нито от Москва, нито от Ереван. При това, по думите на Сафонов, в конституцията на Армения е указано, че именно тя носи отговорност за безопасността на Нагорни Карабах.

"Русия се абстрахира от този конфликт. В рамките на новото споразумение нашите войски няма да могат да бъдат използвани при бойни действия в този регион. Нагорни Карабах ще бъде защитаван само от арменските въоръжени сили", казва експертът.

Руските войски в Армения

В град Гюмри, 126 км северно от столицата на Армения, се намира 102-а военна база на въоръжените сили на РФ.

Числеността на войските наброява около 5000 души.

В състава на базата са включени три мотострелкови, един артилерийски и един зенитно-ракетен полк. Освен това, в региона са дислоцирани звена от изтребители Миг-29 четвърто поколение.

Руската база е въоръжена с около 100 танка Т-72, от порядъка на 150 БМП-2 и БТР-70/80, а също така с ракетни системи за залпов огън БМ-21 "Град" и БМ-30 "Смерч", дивизион С-300В и "Бук-М1", вертолети Ми-24 и Ми-8.

Източник: "Руски дневник"

  • Категории: Свят
  • Тагове: