Русия: Мишустин въведе нов механизъм за отказване от долара и еврото
Сега плащанията ще се извършват или в рубли, или в националните валути на онези държави, които не подкрепиха санкциите
Правителството на Русия продължава да изтласква долара и еврото от международните плащания. На 13 април премиерът Михаил Мишустин одобри нови правила за заплащане на лизинг, наемане и закупуване на самолети от недружествените държави.
Сега плащанията ще се извършват или в рубли, или в националните валути на онези държави, които не подкрепиха санкциите. Отказът от долари и евро ще укрепи рублата, ще гарантира сигурността на плащането и ще заинтересува чужденците да заобиколят ограниченията, наложени на Руската федерация, обясниха експерти пред URA.RU.
Съгласно постановлението на Мишустин разплащанията в рубли с чуждестранни компании, които имат представителства в Русия, ще се извършват по официалния обменен курс на Централната банка в деня на изпълнение на задълженията чрез сметки, открити в руски банки.
„Ако чуждестранна компания, свързана с неприятелска страна, работи с руски партньори чрез структурно звено в държава, която не се е присъединила към санкциите, плащането ще се извърши в националната валута на държавата, в която е регистрирана тази структурна единица, или в рубли “, отбелязват от пресслужбата на правителството.
Въведените правила ще важат през 2022 г. Освен лизинг, отдаване под наем и закупуване на самолети, те засягат спомагателни силови агрегати и самолетни двигатели. Авиационната индустрия стана втората след газовата, която руските власти прехвърлиха на плащания в рубли в отговор на западните санкции, наложени поради специална операция в Украйна.
След замразяването на валутните резерви на Централната банка на Руската федерация и прекъсването на връзката на най-големите руски банки от SWIFT, стана ясно, че е безсмислено да се приемат плащания за стоки в долари и евро. Унгария и Словакия се съгласиха да плащат за газ в рубли , докато други страни си отделиха време за размисъл.
В бъдеще руската авиация трябва да стане независима от чужденците, подчерта Мишустин. „Най-важното за тази индустрия е постигането на технологична независимост от чужди материали и компоненти. Това премахва критичните рискове и предпазва от нечестни действия на нашите конкуренти “, каза премиерът, изказвайки се в Държавната дума.
Правителството продължи да избягва сетълментите с чуждестранни компании в долари и евро, за да не бъдат замразени подобни плащания като част от следващите санкции срещу Русия, обясни пред URA.RU Владимир Гутенев, ръководител на комисията по промишленост и търговия на Държавната дума.
„Първо, сега не можем да рискуваме да плащаме с валутата на тези страни, които подкрепят санкциите, това е елементарна застраховка срещу по-нататъшни недружелюбни стъпки. Второ, има решение на президента и правителството да се премине към националните валути при взаимни разплащания. Това ще укрепи рублата и допълнително ще укрепи икономическия суверенитет на страната ни“, каза депутатът.
Мишустин потвърди готовността на Русия да изпълни задълженията си към западните компании и сега те сами ще трябва да решават трудностите, причинени от санкциите, каза Михаил Делягин, заместник-председател на комисията по икономическа политика на Държавната дума.
„Доларите и еврото могат да бъдат откраднати по всяко време, както се случи с валутните резерви на Централната банка. Вярвам, че можеха да действат по-сурово, но правителството реши да плаща в рубли. Ако лизингодателите и производителите на самолети искат да вземат парите си в чуждестранна валута, пуснете ги те да се споразумеят за размразяването на еквивалентната сума от резервите на Централната банка.
И ако не искат, нека вземат рубли и след това да мислят какво да правят с тях, да се съобразят със санкциите или да ги заобиколят, това са техни проблеми. Работата на руското правителство е да осигури функционирането на икономиката и то реши този проблем “, подчерта депутатът.
Ако наемодателите не получат дължимите плащания за самолетите, останали в Русия, те ще загубят бизнеса си, така че новата процедура за сетълмент може да се счита за покана за възобновяване на сътрудничеството, смята Пьотр Кирян, ръководител на лабораторията за социални изследвания на Института по регионални проблеми.
„Ако това решение не съществуваше, биха могли да последват искове от наемодатели, а сега те могат да ги адресират само до западните правителства. Така се завъртяха нещата, че не става ясно кой кого наказва със санкциите, защото ако вземеш самолетите от Русия, няма къде да ги денеш, ще се превърнат от луксозна каляска в тиква.
Сега те са заинтересувани да седнат и да се споразумеят как да отворят представителствата си в Русия и ка да получават плащанията си, особено след като вече има реципрочни стъпки от властите на ЕС “, обясни той.
Русия е в челните редици на глобалния процес на дедоларизация на международната търговия, смята Станислав Митрахович, експерт от Националния фонд за енергийна сигурност и Финансовия университет. „Светът постепенно се отдалечава от централизираната глобална финансова система, която се основава на сетълменти в щатски долари, към децентрализирана, където ще се използва кошница от валути и бартерни транзакции.
Правилата за сетълмент, установени от правителството, са опит за опипване и изпробване на финансовите механизми на бъдещето, в които ролята на долара ще стане по-малка, а ролята на валутите на други страни ще се увеличи“, заключи експертът.