Русия показа най новия си модернизиран изтребител Су-57 в действие ВИДЕО
Очаква се флотът от Су-57 да премине границата от 50 броя през 2026 г. и да достигне 76 до края на 2027 г
Вече е потвърдено, че подобрена версия на руския изтребител от следващо поколение Су-57 е извършила първия си полет на 21 октомври, като това беше съобщено от държавната Обединена авиостроителна корпорация дни по-късно, съобщава Military Watch Magazine, пише Актуално.
Подробностите относно новия вариант бяха оскъдни, с изключение на това, че той е летял на летището на Института за летателни изпитания „Громов”, пилотиран е от летеца-изпитател на Конструкторското бюро „Сухой” Сергей Богдан и че самолетът „предлага възможност за инсталиране на двигатели от втора степен“.
Руски източници по-рано съобщиха, че Су-57 ще получат двигатели Saturn 30 с възможностите на следващо поколение през 2022 г., което само по себе си е много забавена дата, (първоначално се очакваше силовата установка да влезе в експлоатация през 2010 г.), сега обаче не се очаква това да се случи преди 2025 г.
В същата 2025 г. ще постъпи на въоръжение усъвършенствана модификация Су-57М и „Сатурн-30” ще стане ключово отличие на варианта „М” от базовия, намиращ се сега на въоръжение.
Първоначално се очакваше производство на двигателя Saturn 30 да започне през 2015 г., но той не се издигна във въздуха до декември 2017 г. Официални изявления го правят най-мощния двигател за изтребител в света.
Въпреки че се очаква да надмине американските двигатели F119 на изтребителя F-22, до които съществуващите руски двигатели като AL-41F1 вече са се доближили, все още не е ясно дали Saturn-30 ще може да предложи подобни характеристики като на най-новия F135 в американските изтребители F-35 или WS-15, които в момента се тестват на китайски стелт изтребител J-20.
Декларираните характеристики на новия руски двигател са подобни на съветския AL-41F, който през 90-те години на миналия век достигна етапа на подобрен прототип, но беше спрян от производство.
Очаква се Saturn-30 да осигури на Су-57 ненадминати летателни характеристики (включително способността да поддържа крейсерска скорост (най-икономична) над Mach 2 без използване на форсажни камери, както и да намали изискванията за поддръжка и да повиши жизнеспособността на самолета.
Към днешна дата руските военновъздушни сили разполагат едва с 6 броя Су-57, макар руско-украинският конфликт да предостави редица възможности за тестване на самолета в бой срещу голям държавен противник, каквито по-големите програми на САЩ и Китай за стелт изтребители нямаха. По-конкретно Су-57 тества сензори и възможности за противовъздушно противодействие и успешно изпълни редица бойни мисии.
Освен това има поне един не потвърден случай на въздушен бой на екстремни дистанции срещу остарял Су-27 на украинските ВВС съветско производство. И благодарение на многократно потвърдените от официални източници ударни операции, Су-57 стана единственият от поколението, който изпълняваше подобни задачи. В същото време се подчертава, че американският му аналог F-22 по принцип е лишен от възможност за задхоризонтен бой.
Очаква се флотът от Су-57 да премине границата от 50 броя през 2026 г. и да достигне 76 до края на 2027 г. Обсъждат се широко инвестициите за разширяване на производството и перспективата за чуждестранни поръчки, по-специално от Алжир.
Въпреки цялата си страхотна мощ, на Су-57 му липсват редица ключови технологии от J-20 и F-35, а пускането в експлоатация в значителни количества едва в средата на 2020-те години ще постави Русия в позиция да наваксва в сравнение с лидерите в индустрията Китай и Съединените щати.
Русия обаче уверено изпреварва останалия свят, а най-близкият съперник в разработването на местен изтребител от пето поколение е Южна Корея с нейната програма KF-21.
Тъй като се очаква Китай и Съединените щати да представят първите си изтребители от 6-то поколение около 2030 г., има причина да се смята, че Русия ще инвестира сериозно, за да превърне Су-57 в изтребител от "5++ поколение" с технологии от 6-то поколение - точно както използва Су-35 от поколение 4++ за противодействие на F-22 и F-35.
Разработването на Су-57М ще бъде ключова стъпка към тази цел и до началото на 2030 г. се очаква да се появят Су-57М2 и други негови наследници, до силно преработения Су-60.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук