Русия се закани на Литва: Ще отговорим по болезнен за гражданите начин за...
"Русия със сигурност ще отговори на подобни враждебни действия", каза Патрушев
Един от хората от най-близкото обкръжение на руския президент Владимир Путин заяви, че Русия ще отговори по болезнен за гражданите на Литва начин заради спирането на транзита на санкционирани от ЕС стоки към руския ексклав Калининград, предаде Ройтерс.
Николай Патрушев, бивш шпионин от КГБ, който сега е секретар на Съвета за сигурност на Русия, заяви, че "враждебните" действия на Вилнюс показват, че Москва не може да има доверие на Запада, пише "Труд".
"Русия със сигурност ще отговори на подобни враждебни действия", каза Патрушев.
"В момента в междуведомствен формат се изготвят съответните мерки и те ще бъдат предприети в близко бъдеще."
"Последствията от тях ще имат сериозен негативен ефект върху населението на Литва."
Калининград, който в миналото се нарича Кьонигсберг и е главният град на областта Източна Прусия, през 1945 г. е превзет от Червената армия и отнет от контрола на нацистка Германия. След края на Втората световна война е присъединен към СССР. Анклавът е заключен между натовските членки Полша и Литва.
Вилнюс обяви, че забраната за транзита на санкционирани стоки през литовска територия е предприета единствено и само с цел прилагане на санкциите на Евросъюза, наложени заради войната в Украйна, и не преследва никаква друга цел.
Днес руското външно министерство извика литовския посланик Маркус Едерер заради възникналата ситуация, която вчера Кремъл определи като повече от сериозна. В съобщението за разговора външнополитическото ведомство на Москва посочи, че на посланика е връчен протест заради наложената от страната му "блокада" на Калининград, и се допълва, че транзитът към ексклава трябва да бъде "незабавно" възстановен, в противен случай ще бъдат предприети ответни действия.
"Литва не предприема едностранни мерки - тя просто прилага санкциите на ЕС", каза от своя страна Едерер.
Русия обяви, че е предприела така наречената специална военна операция в Украйна, за да разоръжи съседката си и да защити тамошното рускоезично население от опасни националисти. Киев и съюзниците му определиха това просто като предлог за военна агресия.