Русия ще изпробва нови ракети в Сирия
Ключовата особеност на "Хермес" е нейната възможност да поразява "оттатък хоризонта"
Руските бойни вертолети Ка-52К ще изпробват за първи път в сраженията с "Ислямска държава" в Сирия противотанковите управляеми ракети (ПТУР) "Хермес", съобщава вестник "Известия". "Изпитанията в реален бой ще помогнат да се доработи ракетният комплекс, който трябва да се приеме на щатно въоръжение за руските бойни вертолети "Алигатор". Взето е решение "Хермес" да бъдат изпитани в по-сложните условия на корабното базиране", пише изданието, позовавайки се на свой източник във военно-промишления комплекс на РФ.
Какво представлява "Хермес" и за какво ще се използва
Съгласно данните от "Известия", благодарение на новото оръжие вертолетите Ка-52К ще могат да унищожават танкове на противника, укрепления и жива сила на дистанция до 30 километра. При това далекобойността на аналогичните руски и чужди системи ("Атака", "Вихър", Hellfire и др.) е по-малка от 10 километра.
Според думите на полковника от запаса и военен експерт на ТАСС Виктор Литовкин "Хермес" ще се използва за удари по добре защитени обекти на екстремистите – предприятия за производство на оръжие и самоделни взривни устройства, а също така командни пунктове и временни огневи съоръжения.
"Според резултатите от бойното използване ще бъде взето решение: да се доработва ли комплексът или да бъде приет на въоръжение", отбелязва експертът.
Особеностите на "Хермес"
Както отбелязват експертите, до които се допита "Руски дневник", ключовата особеност на новата ракета е нейната възможност да поразява "оттатък хоризонта". Благодарение на комбинираната си глава за самонасочване с инфрачервен датчик и лазерен канал за прицелване тя може самостоятелно да порази бронирани машини на противника, дори те да се намират извън зоната на видимост на екипажа на вертолета.
"Аналогични тактически задачи може да изпълнява и израелският комплекс Spike-NLOS, който се монтира на колесно шаси. Но руският "Хермес" може да се ползва както със сухопътна верижна техника, така и с вертолети и кораби. Нашият е по-универсален", каза в интервю за изданието източник от Министерството на отбраната на РФ.
Той казва, че официалните данни на ракетата ще бъдат предоставени, когато тя бъде приета на въоръжение. "В момента може да се каже само, че нейната далекобойност съществено превишава тази на чуждите противотанкови комплекси, поразяващи максимално на 10 километра", отбелязва събеседникът.
Както той допълва, в бойната част на ракетата може да бъде монтиран както комулативен, така и осколъчно-фугасен заряд.
Корабните Ка-52
Бойните вертолети Ка-52 "Катран" са създавани за френските десантни кораби от типа "Мистрал".
Но според думите на професора от Академията за военни науки Вадим Козюлин, под натиска на съюзниците от НАТО Франсоа Оланд бе принуден да разтрогне договора за доставка на корабите в Русия. В крайна сметка "Мистралите" заминаха за Египет, а веднага след това Кайро закупи от Москва партида от 50 руски "Катрана".
Бе взето решение с останалите вертолети да бъде въоръжен самолетоносачът "Адмирал Кузнецов", и в края на годината те ще приемат "бойното си кръщение".
Както отбелязва експертът, "сухопътните" версии на Ка-52 удачно се представиха в хода на сирийската кампания. Освен това новите машини трябва да демонстрират бойните си възможности на бъдещите купувачи.
Вертолетите могат да използват ракети "въздух-въздух" Р-73 и "Игла-В", неуправляеми ракети клас "въздух-земя" и противотанкови управляеми ракети "Хермес".