Русия възстановява своята атомна артилерия (СНИМКИ)
Москва винаги е разчитала на своето ядрено оръжие като възпиращ фактор
Москва преразглежда своята ядрена стратегия, в която на ядреното оръжие се възлага ролята на възпиращ фактор. Русия никога няма да може да достигне потенциала на НАТО в конвенционалните оръжия, най-малко по причина, че срещу нея стои пет пъти по-многоброен противник с неизмеримо по-високо икономическо превъзходство. При това в САЩ се чуват гласове за излизане от Договора за РСМД (ракети със средна и малка далечина).
Затова не е голяма изненада, Русия изважда от консервирания си резерв атомната артилерия – голямокалибрените минохвъргачки „Тюлпан” и свръхмощните „Пион", ремонтира ги и ги осъвременява.
Самоходни минохвъргачки 2С4 „Тюлпан”
Съветската 240-мм самоходна минохвъргачка „Тюлпан” (Лале) от резерва на Върховното Командване е истински ветеран. Разработвана е още през 1960-те години. Оказала толкова мощна, че още след втория изстрел цевта се пръснала. Заради производството в малка серия (588 броя) се оказала 4 пъти по-скъпа от 152-милиметровата самоходна 2СЗ „Акация”. На въоръжение и съхранение се намират около 500 „тюлпана”.
В процеса на възстановителния ремонт в „Уралвагонзавод” минохвъргачките се разглобяват до последното винтче, прави се дефектоскопия, частите се смазват и се сглобяват. Инсталират и се нови прицелни комплекси, радиостанции и навигационно оборудване.
Минохвъргачката 2С4 „Тюлпан” по калибър няма аналог в света. Изстреляната от нея мина пробива покрив на укрепен авиационен хангар. Асортиментът от боеприпаси впечатлява: фугасни мини, активно-реактивни мини с увеличена далекобойност от 20 на 40 км, коректируеми боеприпаси с външно целеуказване. Те са пригодени да стрелят с касетъчни противопехотни мини, запалителни мини „Сайда”, неутронни снаряди „Фата” и „Смола”. Тъй като мините падат отвесна, от тях никой не може да се скрие зад сграда или в окоп.
В конкретния случай не може да се пропусне, че „тюлпаните” са в състояние да изстрелват активно-реактивните специални боеприпаси 3Б11 с тактическа ядрена бойна част с мощност до 2 килотона, унищожаваща противникова бригада.
Далекобойни оръдия 203-милиметрови 2С7 "Пион"(Божур)
Дългоцевното (55 калибъра) самоходно артилерийско 203-мм оръдие 2С7 „Пион” малко отстъпва в калибъра на „Тюлпан”, но многократно превъзхожда по далечина. Може да се оприличи на сухопътен линеен кораб. Далечината на обикновените 133-кг осколочно-фугасни или атомни снаряди достига до 35 км. Активно-реактивните снаряди достигат 47 км.
„Пионите” сега преминават същите технически процедури като „Тюлпан”, след което те ще бъдат като нови.
Конструирани са без въртящ се купол и ограничено преместване по азимут и вертикала. Предназначени са за масирани бомбардировки на особено важни обекти и средства за ядрено нападение в тактическа дълбочина. За устойчивост на мощните откати при изстрел оръдието има отзад гребло, което запъва машината в грунда.
Зарежда се с помощта на специален кран. Скоростта на модернизираната версия достига изстрел на 25 секунци, което за такъв сериозен калибър е повече от достатъчно. Практически няма значение при изполцване на ядрени боеприпаси
Досега оръдието не пробвано в бойни условия. След подписването на ДОВСЕ всички „Пиони” са предислоцирани в Източния военен окръг.
Превод: БЛИЦ