Руската централна банка с извънредни мерки, за да спре срива на рублата
Задължиха руснаците да продават 80% от приходите си в чужда валута, основният лихвен процент скочи до 20%
Русия задължи на хората и компаниите да продават 80% от приходите си в чуждестранна валута, принуждавайки ги да купуват рублата, става ясно от съобщение на руската централна банка, пише Труд.
"Въз основа на предложения на Министерството на финансите и Банката на Русия днес ще бъде взето решение за въвеждане от 28 февруари 2022 г., за участници във външноикономическа дейност, задължителна продажба на чуждестранна валута в размер на 80% от приходите, дължими на участниците по всички външнотърговски договори", гласи информацията, публикувана на сайта на РЦБ.
Тази сутрин Руската централна банка повиши повече от два пъти основния лихвен процент - от 9,5% до 20%, в опит да забави инфлацията и да защити рублата. Въведен е и таван за обменните курсове, за да се предотврати по-дълбок срив: 101 рубли за 1 евро, 90 рубли за 1 щатски долар.
Руската рубла с рязък спад, поевтиня с...
"Съветът на директорите на Банката на Русия реши да повиши основната ставка от 28 февруари 2022 г. от 9,5% на 20% годишно", съобщиха от институцията. Необходимостта от такова увеличение на Централната банка се обяснява с "кардинална промяна" във външните условия за руската икономика.
Рязкото увеличение на основния лихвен процент, обясни Централната банка, ще доведе до също толкова сериозно увеличение на лихвите по депозитите в руски банки, което би трябвало да компенсира вложителите за "повишените рискове от девалвация и инфлация".
„Това ще помогне за поддържането на финансова и ценова стабилност и ще защити спестяванията на гражданите от обезценяване“, се казва в изявление на Централната банка .
Паника в Русия: Хората теглят всичките си пари, банките изнемогват
Курсът на долара по време на сутрешната сесия на Московската борса, която започна в 10:00 московско време, се повиши от 83 рубли. (на това ниво търговията приключи в петък, 25 февруари) до 90 рубли. Еврото се повиши от 93 рубли. до 101 рубли. Тогава сделките всъщност спряха заради достигането на определения таван, съобщава РБК.ру.
На извънборсовия валутен пазар доларът преди това достигна 106,5 рубли, еврото - 118,9 рубли.
Настоящият срив на рублата се случва на фона на санкциите срещу Банката на Русия, които Европейският съюз вече въведе.