Руски спътник може да разруши световната икономика?
Руският маневриращ спътник "Космос 2521" е способен да разруши световната икономика, тъй като апаратът има способността да изкарва от строя други сателити, съобщава News.com.au.
А от това могат да произтекат ужасни последици за жизненоважни услуги като интернет, телевизия, телефонни връзки и GPS. Тези и редица други важни за функционирането на света като прогнозата за времето и борбата с горските пожари, зависят от околоземните сателити, пише австралийското издание, цитирано от RNS.
В информацията се твърди, че Русия отдавна влага средства в създаването на спътници, които могат да се местят, намирайки се на орбита и да взаимодействат с други спътници.
Това дава възможност на такъв спътник да поставя шпионско оборудване на конкурентен сателит, да променя неговата траектория, да създава пречка за сигналите му, да го повреди и даже потенциално да го "плени" или унищожи.
Но унищожаването на спътници води до създаването на космически боклук, който представлява опасност за другите апарати на околоземна орбита. Затова държавите разработват "по-безопасни" способи за неутрализиране на сателити, например с използването на лазерни или микровълнови лъчи.
Изданието посочва за пример руската лазерна бойна система Peresvet, която има способността да сваля балистични ракети в полет или да унищожава вражески спътници.
Неотдавна представител на Държания департамент на САЩ в хода на Конференцията по разоръжаване в Женева, заяви, че Вашингтон е обезпокоен от "анормалното" поведение на руския спътник - инспектор, изведен в орбита през 2017 година. Неговото поведение "не съответствало на нищо подобно виждано по-рано".
През август миналата година, припомня RNS, Министерството на отбраната на Русия съобщи , че от космически апарат пуснат на 23 юни за целите на ведомството се е отделил малък апарат, предназначен за инспекция на състоянието на друг руски спътник.
News.com.au твърди, че "Космос 2521" е именно този отделил се космически апарат.
В отговор на американските обвинения, руският представител на Конференцията по разоръжаването Александър Дейнеко каза, че тези твърдения са клевета, основана на подозрения.