Руски вирусолог в Бергамо назова грубите грешки на италианците в битката срещу COVID-19
Налагало да се решават на кого да дават да диша и кого да оставят да се задуши
Александър Семенов, руски вирусолог, заместник-директор на Научноизследователския институт по епидемиология и микробиология "Пастер Роспотребнадзор" в Санкт Петербург, който беше изпратен в италианския Бергамо за помощ на заразените с коронавирус, описа условията на труд и сравни ситуацията с разпространението на инфекцията в двете държави.
Според него Италия е заела второ място по броя на заразените с коронавирус поради закъснелите мерки: толкова много заразени граждани се струпали в страната, че разпространението на вируса започнало да се развива експоненциално. "При такива условия здравната система се тества и на практика е имало срив", каза Семенов.
Италианците също така дълго време се адаптираха към карантинните условия: не ограничаваха контактите, не спазваха социално разстояние и предпазни мерки. Той посочи примера със ситуацията в старчески дом в Бергамо, където 50 обитататели починаха, а други 60 бяха заразени. „Това се случи заради роднините, които не искаха да стоят у дома и продължиха да посещават любимите си баби и дядовци“, подчерта лекарят.
Семенов призна, че лекарите, работещи с пациенти с коронавирус, са били "прегорели" или "нокаутирани".
„Просто е безумно да се изправим пред такъв избор, на кого да дадем да диша! (...) Видях как се сблъскват лекарите с това, разбирам колко е тежко и непоносимо, " призна вирусологът.
Обсъждайки разпространението на коронавируса в Русия, лекарят смята италианския сценарий малко вероятен. Според него Русия се смята за лидер в броя на устройствата за механична вентилация (IVL), освен това страната има "сериозна, адекватна и обширна" система на Роспотребнадзор, каза Семенов. Освен това Русия успя да спечели няколко месеца благодарение на затварянето на границата с Китай: Италия според него закъснява с поне три седмици.
В края на март Русия изпрати няколко военнотранспортни самолета Ил-76 на Аерокосмически сили (ВКС) в Италия. Те докараха там около 100 руски специалисти в областта на вирусологията и епидемиологията, както и осем медицински екипа. Това се случи, след като руският президент Владимир Путин в телефонен разговор с италианския премиер Джузепе Конте обеща да помогне на италианските власти в борбата срещу разпространението на коронавируса.
Превод: БЛИЦ