Руският зам.-външен министър коментира идеята за влизането на Украйна в НАТО
"Това е, ако се основаваме на рационалното поведение на Запада. Но то е ирационално", каза дипломатът
Сега единствено луд може да мисли за влизането на Украйна в НАТО, каза заместник-министърът на външните работи на Русия Александър Грушко.
"Това е, ако се основаваме на рационалното поведение на Запада. Но то е ирационално", каза дипломатът.
Още преди срещата на високо равнище в Букурещ през 2008 г., на която беше решено, че Украйна и Грузия могат да станат членове на блока, Русия предупреди за опасността от тази стъпка, обърна внимание заместник-ръководителят на ведомството.
Според него НАТО забравя принципа, че никой не укрепва сигурността си за сметка на сигурността на другите.
"Ние се ангажирахме да не предприемаме никакви стъпки, които биха могли значително да засегнат сигурността на другия. Ако едната страна каже да не правим това, тогава няма нужда - трябва да седнем и да се споразумеем как да гарантираме сигурността и на двете НАТО и Русия, как да се гарантира сигурността на Украйна.
Това не е направено под предлог, че уж самата Украйна е искала, а НАТО е отговорило само на искането на суверенна държава и като цяло това е част от принципа, който самите държави изберете начини за осигуряване на сигурност“, каза Грушко.
Дипломатът уточни, че разширяването на Северноатлантическия алианс не допринася за укрепване на сигурността на самия блок.
„Между другото, приемането на Финландия и Швеция влошава сигурността на НАТО, защото се създава линия на съприкосновение от над 1200 километра с Русия, която е обявена от НАТО за основен враг и заплаха за самия Алианс. “, допълни заместник-външният министър.
На фона на руската специална операция Финландия и Швеция на 18 май предадоха на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг молби за членство в Алианса. Първоначално Турция блокира началото на процеса на разглеждане на разширяването на блока поради проблеми със сигурността и борбата с тероризма, но на 29 юни подписа меморандум със Стокхолм и Хелзинки, който отчита всички причини за опасенията на Анкара.
След това републиката оттегли възраженията си срещу влизането на новите страни в НАТО. В същото време президентът Реджеп Тайип Ердоган обърна внимание, че скоростта на процеса на присъединяване към Алианса зависи от изпълнението на условията на Анкара.
Към 6 октомври 28 страни от 30 вече са взели положително решение за приемането на Швеция и Финландия в НАТО, с изключение на Турция и Унгария.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук