САЩ активно се включиха в хиперзвуковата надпревара

Според експерти, пределната скорост е 25М

Хиперзвуковото оръжие, движещо се със скорост над 5М, внезапно бе оценено от военните производители като перспективен източник на доходи, съобщи warfiles.ru.
 
Един от ръководителите на компанията Northrop Grumman Кети Уордън не просто намекнала за новите възможности за правене на бизнес, а открито признала, че Конгресът и Пентагонът дали ясен сигнал на военната промишленост да разработят хиперзвуково оръжие.
 
Старши инженерът от Rand Corp Джордж Накузи счита, че хиперзвуковата технология интригува военните, защото теоретично тя позволява оръжието да прави противниковите системи за ПРО не ефективни. Според него, 25М вероятно е горен предел на скоростта, който може да позволи физиката. Създаването на подходящи хиперзвукови ракети е скъпо струващ процес, който може да продължи десетилетия. При това държавата не влага много средства в тази насока.
 
Русия заявява, че вече е разположила хиперзвукови ракетни системи в южната част на страната. Китайците също говорят, че са готови да разположат хиперзвуково оръжие, казва Накузи. „Пекин работи над хиперзвука от 7-8 г. Те са похарчили много средства за изпитания и изследвания, като са постигнали някои успехи.”
 
„Ние не можем да позволим на руснаците и китайците да имат това, което ние нямаме. То им дава преимущество. В дългосрочна перспектива това може да бъде много болезнено за нас” – заявил Накузи.
 
Пентагонът обаче е твърде загрижен от създаващата се ситуация. През декември 2017 г. Raytheon получи премия от 20 млн долара от Агенцията за перспективни изследователски проекти, с които трябва да се финансират по-нататъшните разработки на хиперзвукови ракетни технологии.
 
Превод и редакция: БЛИЦ