САЩ форсират разработването на нов танк
Новата надпревара в танкостроенето вече започна
САЩ след разпадането на СССР получи неочакван аванс във военната област, който не успя да използва – толкова силно бе убеждението, че Русия скоро няма да се съвземе. Това стана и в областта на танкостроенето. Приетият на въоръжение през 1980 г. танк М1 Abrams вече навършва 38 г.
Признава се, че въпреки отличното съчетаване на огън, скорост и броня, „Абрамс” вече обезпокояващо остарява. Закъснението се обяснява с факта, че американските военни теоретици не могат да прогнозират характера на бъдещите бойни действия и дали ще се стигне до прилагане на съвременните концепции за общовойсковия бой.
Съвременната военна техника стана прекалено сложна, създава се доста по-продължително време заради проучвания на авангардни технологии, нейните изпитания и „доизкусуряване” продължават понякога с години, затова е нормално създаването на новите образци техника да започне още с приемането на предходното поколение.
САЩ обаче се захласнаха в превъзходството си. Сетиха се, че трябва да подготвят наследник на Abrams едва през 2011 г. Проектът NGCV обаче беше прекратен през 2015 г., защото американските танкостроители не можаха да се вместят в сакралните 60 т., а творението им достигна маса от 80 т.
Ограничението има съвсем рационални доводи, мотивирани основно от превоза им по въздуха през Атлантика - наднормената маса ограничава запаса от гориво. Танк с маса 80 т щеше да наложи разработване на нови военнотранспортни самолети, а това на свой ред повлича много нови проблеми.
Парадът в Москва през май 2017 г. с новите авангардни 48-тонни танкове Т-14 Армата принудиха американците да се сетят, че Abrams остарява с всяка година.
Сега американските военни искат новите танкове с вчерашна дата, тъй като руските им събратя няма да им оставят шансове на бойното поле.
Министърът на Сухопътните войски Марк Еспер заяви: „Първоначално се предполагаше, че новата техника, която би могла да замени както БМП Bradley, така и танка Abrams, ще бъдат готови към 2035 г. Обаче сега е взето решение да се ускори темпът на работа. Очакваше се първите два прототипа да бъдат създадени към 30 септември 2022 г. и за тази цел се планират да се насочат 700 млн долара. Сега се планира срокът да бъде съкратен поне с една година. Ние искаме да направим далечен скок и да преминем към бойно средство от следващо поколение. Ние не можем да чакаме 15 г. Ние трябва бързо да се придвижим напред, защото гледам страни като Русия и Китай и зная, че ние трябва да достигнем там преди тях.”
Представител на въоръжените сили на САЩ съобщил за National interest, че новото поколение бойни машини ще включва системи за активна защита, намаляване на екипажа и автоматизиран необитаем купол, степен на роботизиране.
Както БЛИЦ вече информира, германци и французи - вечните съперници в танкостроенето – решиха да си обединят усилията и към 2030 г. да създадат високотехнологичен и добре въоръжен супертанк, способен да противостои на вероятните противници. Става дума за европейската програма по създаване на перспективен основен танк, получил названието Main Ground Combat System 2030+ (Основна наземна бойна система за периода след 2030 г.).
Редакция БЛИЦ