САЩ искат резолюция на ООН за изборите във Венецуела
САЩ са представили в СС на ООН проект за резолюция за Венецуела, с която се призовава да се окаже международна помощ на страната и да се проведат президентски избори. Американското предложение идва като контра-предложение на руското, предава AFP. След като все още няма дата, на която да се гласува американския проект и преговорите продължават, оформя се очакването Русия да използва правото си на вето и да я блокира – това ще е част от нейната подкрепа за режима на Мадуро, коментират дипломати в Световната организация.
В събота AFP е получила копие от документа. В него пише – „пълна подкрепа за Националното събрание като единствената демократично избрана институция във Венецуела“. Той акцентира на „дълбоката тревога за насилието и крайна употреба на сила от венецуелските сили за сигурност срещу невъоръжени, мирни протестиращи“. Призовава се за " незабавен старт на политически процес, който да доведе до честни, свободни и достоверни избори за президент, при международно наблюдение, в съответствие с конституцията на Венецуела“. Текстът призовава генералния секретар на ООН Антонио Гутереш да „упражни правомощията си“, за да постигне провеждането на тези избори.
Той „акцентира „на нуждата да се спре по-нататъшно изостряне на хуманитарната ситуация във Венецуела и да се улесни достъпа и оказването на помощ на всички нуждаещи се на цялата територия на Венецуела“. В петък Москва предложи алтернативна резолюция, чийто проект от AFP твърдят, че също са видели. Според нея се изразява „загриженост от заплахите за употреба на сила срещу териториалния интегритет и политическата независимост на Венецуела. Тя критикува „опитите за намеса в работи, които са изцяло в разпореждане на вътрешната юрисдикция на страната.“ И „подкрепя всички инициативи, чиято цел е венецуелците сами да постигнат политическо решение на настоящата ситуация чрез неподправения и инклузивен процес на националния диалог“. В дипломатическите среди се коментира, че ако се стигне до гласуване руският проект няма да спечели минимума от девет гласа без някоя от страните да не го блокира със своето вето.