САЩ може да замени редовната си армия в Афганистан с наемници
Основателят на известната частна охранителна фирма „Блекуотър“, Ерик Принс, е подновил призивите си към Белия Дом да изпрати наемническа армия в Афганистан, вместо редовната американска войска, пише The Hill.
Подобен ход би срещнал подкрепа от Джаред Къшнър, Главният съветник на Доналд Тръмп и негов доведен син, а друг привърженик на тази идея е бившия Главен стратег на Белия Дом – Стивън Банън.
През месец юли, в американската преса излезе информация, че от Белият Дом са наели Принс и поддръжника на Тръмп – Стивън Файнберг – милиардер и собственик на военния мега-контрактор DynaCorp International – да „измислят алтернативи на плана на Пентагона, който иска да изпрати в Афганистан още войници.“
Принс написа статия, в отговор на публикациите и подчерта, че намира думата „наемник“ за пейоративна. От изданието The Hill припомнят, че компанията му (преименувана на няколко пъти, след като „Блекуотър“, стана име, свързвано с провалите в Ирак) съществува, за да печели.
След войната в Ирак, Принс продаде дела си в „Блекуотър“ (в момента компанията се казва „Академи“(Academi)) и основа Група за гранични услуги(Frontier Services Group) или ФСГ, компания, която се занимава с логистика и сигурност, със седалище в Хонгконг и финансирана от китайското правителство.
Принс, чийто брат е Министърът на образованието на САЩ Бетси де Вос, изглежда същевременно е работил за възстановяването на частния си паравоенен бизнес, чрез различни юридически хватки, които предизвикаха възбуждането на разследване от страна на органите на реда, които го подозират в пране на пари и опити да посредничи за военни услуги на една от фракциите в Либия.
Според някои публикации в пресата (на Washington Post и др.), Принс тайно се е срещал с руски представител на Сейшелските острови през месец януари, като, според някои, това е част от операция за установяване на „таен канал за комуникация между Москва и Доналд Тръмп“.
Принс настоява, че „преструктуриране“ на войната в Афганистан – чрез използването на наемници (много от тях, най-вероятно чужденци) като „президентски пратеници“ – ще намали бюджетните разходи и ще даде на американските войници „възможен изход“. Освен това, според Принс, замяната на редовната амрия с корпоративна, би било твърде демократично, тъй като, както казва той, „Тръмп е нает, за да промени правителството ни“.