САЩ плашат със санкции за закупуване на "ръждясали" оръжия от Русия
Системите, платформите или технологиите на Москва или Пекин не могат да взаимодействат с нашите системи и не отговарят на условията за взаимодействие на нашите партньори със САЩ в областта на сигурността
Има заплаха от американски санкции срещу държави, които решат да купят „ръждясали“ оръжия в Русия или евтини такива в Китай, заяви помощник-държавният секретар на САЩ по военните и политически въпроси Кларк Купър, отговаряйки на въпрос за възможността Ирак да придобие руски системи за ПВО.
„Това е много уместен въпрос, когато се разглеждат параметрите на търговията с оръжие по света. Има CAATSA (Противодействие на противниците на Америка чрез санкции) и той, разбира се, може да се прилага.
Системите, платформите или технологиите на Москва или Пекин не могат да взаимодействат с нашите системи и не отговарят на условията за взаимодействие на нашите партньори със САЩ в областта на сигурността.
Така че от практическа гледна точка това не би било в полза на който и да е партньор, било то Ирак или друга държава. Освен това, както посочих по-рано, има закони, които могат да предвиждат възможността за налагане на санкции “, цитира Купър медия.
Докосвайки се до последиците от закупуването от Турция на руския зенитно-ракетен комплекс С-400, помощник-държавният секретар подчерта, че САЩ "са били и остават най-добрият партньор на Турция" в осигуряването на сигурността.
„Турция е член на НАТО и задачата на САЩ е да работи с Турция, за да гарантира, че тя остава част от западния съюз“, каза той. „Що се отнася до опитите за придобиване на оборудване от Русия или Китай, тогава, както казах, съществува заплаха от санкции и няма времева рамка за тяхното прилагане, а мащабът може да бъде различен и да се прилага от различни администрации.“
„Страните, с които си взаимодействаме в областта на сигурността, разбират, че трябва да имат системи, които могат да взаимодействат с американски системи“, заключи Купър. „Някой може да търси да купи ръждясал в Русия или евтин в Китай, но ние сме най-предпочитаните партньори.“