САЩ помпат с оръжия Тайван

Тайван вече има поръчка за американско военно оборудване на стойност над 14 милиарда долара

Неотдавнашната безвъзмездна помощ от САЩ в размер на 80 милиона долара (147.76 милиона лева) за Тайван за закупуване на американско военно оборудване не е заем и е първият път от повече от 40 години, когато Америка използва парите на данъкоплатците, за да изпрати оръжия на място, което официално не признава, пише ВВС.

Президентът на САЩ Джо Байдън наскоро подписа безвъзмездна помощ от 80 милиона долара за Тайван за закупуване на американско военно оборудване, а Китай заяви, че "съжалява и се противопоставя" на хода на Вашингтон, въпреки че това е сума, която не може да купи модерен боен самолет. 

Тайван вече има поръчка за американско военно оборудване на стойност над 14 милиарда долара (25.86 милиарда) и въпросът е дали тези 80 милиона са важни.

Докато яростта е стандартният отговор на Пекин на всяка военна подкрепа за Тайван, този път нещо е различно.

80-те милиона не са заем. Идват от американските данъкоплатци. За първи път от повече от 40 години Америка използва собствените си пари, за да изпраща оръжия на място, което официално не признава. Това се случва по програма, наречена чуждестранно военно финансиране (FMF).

След нахлуването на Русия в Украйна миналата година FMF е използван за изпращане на около 4 милиарда долара (7.39 милиарда лева) военна помощ на Киев.

Използван е за изпращане на още милиарди в Афганистан, Ирак, Израел и Египет и други. Но досега е даван само на държави или организации, признати от ООН. Тайван не е признат.

След като САЩ смениха дипломатическото си признаване от Тайван на Китай през 1979 г., те продължиха да продават оръжия на острова съгласно условията на Закона за отношенията с Тайван.

 Ключът е да се продадат достатъчно оръжия, за да може Тайван да се защити от евентуална китайска атака, но не толкова много, че да дестабилизират отношенията между Вашингтон и Пекин.

 В продължение на десетилетия САЩ разчитат на тази така наречена стратегическа неяснота, за да правят бизнес с Китай, като същевременно остават най-верният съюзник на Тайван.

Но през последното десетилетие военният баланс през Тайванския пролив се наклони драматично в полза на Китай. Старата формула вече не работи. Вашингтон настоява, че политиката му не се е променила, но в решаващи отношения това не е така, пише британската медия. Държавният департамент на САЩ побърза да отрече, че FMF предполага признаване на Тайван.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук