САЩ сблъскват ЕС и Русия в Украйна заради дълговете си
Щатите преследват единствено собствената си цел за запазването на световната валутна система, базирана на долара, смята д-р по философия Пол Кристи
На кого от световните играчи е изгодно създаденото положение в Украйна разисква в беседа с немски журналисти високопоставеният служител на американската Агенция за национална сигурност (АНС) и д-р по философия Пол Кристи. Пол Кристи е изпълнителен директор на „Института за глобални перспективи“ на Колумбийския университет. Беседата се е състояла в редакцията на немския седмичник „Европейски икономически вестник“ в Бремен.
„За да се даде отговор на всеки политически въпрос, трябва да се използва похватът, известен още от древния Рим: „Кой има полза?“ На кого от световните играчи е изгодно създаденото положение в Украйна, започва професор Пол Кристи.
За отговора на този въпрос трябва точно да посочим основния световен проблем на съвременността, чието разрешаване вече не търпи отлагане. Това, разбира се, е разрешаването на финансовите въпроси, възникнали от бързото развитие на икономиката на САЩ през последните три десетилетия. Държавният дълг от 17 трилиона долара виси като дамоклев меч над американската икономика и може да доведе до глобална криза.
Ако на Америка u се наложи да девалвира долара, избавяйки се от дълговете (при положение че не се намерят други начини за излизане от дълговата яма), целият свят ще изпадне в дълбоката икономическа криза, защото доларът е световна валута, с която е свързано цялото световно производство. Веднага ще се прекъснат всички международни връзки. Спадът на производството във всички страни ще бъде неизбежен резултат от разрушаването на международното коопериране. Заради спирането на производството ще се появи огромна армия от безработни. Неизбежно ще се стигне до спад на жизнения стандарт.
Спадът на потреблението ще стане решаващ фактор за политически изменения в различни държави, когато безпаричието и гладът ще наложат преразпределение на собствеността и политически сътресения. В този свят, пълен с оръжия, омраза, неразбиране и отложени спорове, може да започне световна война за преразпределение на сферите на влияние. Нито една държава няма да избегне този сценарий, включително Америка. Не искам и да мисля какво би станало, ако в ръцете на група отчаяни хора попадне ядрено или друго оръжие за масово поразяване“, пророкува политологът.
„Осъзнавайки опасността от унищожение на човешката цивилизация, ние започнахме да търсим мирен изход от тази ситуация, продължава Пол Кристи. Проблемът е да се организира такъв катаклизъм, който да няма разрушителни последици за САЩ и техните съюзници. Тоест, трябва да се разиграе такава карта, че проблемът с дълговете да се разреши без световна касапница, в която самият ти ще изгориш. Предложено бе интересно решение, чиято същност сега ще представя.
Възможността да си погасиш дълговете, без да падне стандарта на собственото ти население, може да се осъществи за чужда сметка, колкото и цинично да звучи това. Трябва да се намери някой, с чиято помощ Америка би могла да реши финансовите си проблеми. И такова решение бе намерено - самата история дава този шанс. Събитията трябва да се организират така, че целият свят, всяка една държава в една или друга степен да участва в разрешаването на финансовите трудности на Америка.
Такава глобална кооперация не само ще позволи да се запази мирът на планетата, но и ще даде възможно най-силен импулс за напредъка, който ще последва. За да се справят с дълговете, на САЩ им трябват нови пазари, които по мащаба си да бъдат съпоставими с американските. Единственият такъв пазар е европейският. Следователно трябва да се намери начин, който ще доведе до пълното отваряне на европейския пазар за САЩ. За целта икономиката на Европа трябва да бъде преориентирана към още по-тясно сътрудничество със САЩ.
По същество, иде реч двете икономики буквално да се слеят в една, като взаимно се допълват. Следователно трябва да се създаде такава ситуация в Европа, при която европейците сами да се откажат от енергийното сътрудничество с Русия и с други доставчици на енергоносители и да свържат своя икономически интерес с доставките на американски енергоносители“.
На забележката, че това няма да е изгодно за Европа, професорът отговаря: „Вярно, но как иначе може по мирен път да се разрешат финансово-икономическите проблеми на първите две икономики в света. Мирното разрешаване на проблемите ще изисква усилие от всички участници, а Европа сама се постави в трудно положение, обвързвайки икономиката си с енергодоставки от проблемни региони.
Запитан как вижда съдбата на Русия, събеседникът отвръща: „Съдбата на Русия е в нейни ръце. Всеки ще оцелява както може и Русия ще трябва да пострада немалко от скъсването на отношенията с Европа, но степента на това страдание до голяма степен ще зависи от самата Русия. В момента Русия се намира в крайно незавидно положение - тя трябва да решава много опасни и по принцип неразрешими въпроси. Каквото и да правят руснаците, но нито едно решение няма да бъде от полза за Русия, защото никакви стъпки на руското ръководство вече не могат принципно да променят създалото се положение."
„Тоест Западът няма намерение да отстъпи Украйна на Русия?“, е логичният въпрос, зададен на философа.
„Какво общо има тук Украйна?, реагира гостът. Дали Украйна ще остане единна върху картата на света или ще се разпадне няма никакво значение за разрешаването на основния проблем. Главната цел на събитията в Украйна е да разделят Европа и Русия дотолкова, че европейците напълно да се откажат от сътрудничество с Русия и да преориентират икономиката си към пълно сътрудничество със САЩ.
Главната цел е по-здраво да се обвърже икономиката на Европа с икономиката на САЩ, а междувременно какво ще става с Украйна, това не интересува никого. Украйна е само средството, чрез което може да бъдат разрешени всички проблеми, без да се въвлича светът в поредната световна война. На Украйна е отредена ролята на свлачище, което ще прекъсне европейското сътрудничество с Русия.
А какъв строй ще има в нея, начинът на управление, това са абсолютно безинтересни въпроси. Само народът на Украйна ще може да определи доколко трагична ще бъде съдбата му в установяването на новия ред в Европа. Събитията в Украйна може да си вървят както си искат, но в крайна сметка те трябва да доведат до разрив между руснаците и европейците.“
Американецът обяснява защо именно е била избрана Украйна за решаването на въпроса с валутата и дълга на САЩ: „Много просто. Та нали именно през Украйна минава енергоснабдяването на Европа от Русия. Ако в Украйна бъде създаден управляем хаос и бъдат спрени енергоносителите от Русия, Европа ще кипне от възмущение. Ще u остане само да обвини Русия в неотстъпчивост и агресивност и Европа ще бъде принудена да скъса икономическите отношения с Русия и да се преориентира на енергодоставки от САЩ.
И тогава ние с нашия шистов газ отново ще се окажем в ролята на благодетеля на Европа, на своеобразна енергийна вълшебна пръчица. Отказвайки се от руските доставки, Европа би съхранила лицето си на защитник на европейските ценности за правата на човека и заедно с това би помогнала на САЩ да решат проблема с дълга си. Да, отказът от руски доставки ще донесе куп икономически и социални проблеми в Европа, но кой е казал, че Европа не трябва да плати за годините си на благоденствие, намирайки се под американския ядрен чадър?
Нека европейците също участват в съхранението на благополучието на свободния свят. В крайна сметка трябва тези 500 млрд. долара, колкото е стокооборотът между Европа и Русия, да се превърнат в стокооборот между Европа и Америка. Тогава у нас ще се появи реален шанс да си платим финансовите задължения и да съхраним долара като световна валута“.
Връщайки се отново на ролята на Украйна, стратегът казва: „САЩ преследват единствено собствената си цел за запазването на световната валутна система, базирана на долара - заради тази цел се предприемат всички стъпки. Заради практическото осъществяване на тази главна цел е предприета украинската кампания за разрив на икономическите отношения между Европа и Русия.
Всички събития в Украйна трябва да се разглеждат изключително от тази гледна точка. Да вземем договореностите от 21 февруари, когато лидерите на опозицията и представителите на Франция, Германия и Полша подписаха с Янукович договореността за предсрочни президентски избори в Украйна. Те изначално бяха обречени на неизпълнение. Ако тази договореност беше осъществена, раздорът в Украйна щеше да спадне и тогава не би могло да става и дума за никакъв разрив на икономическите връзки между Украйна и Русия.
Следователно, трябваше грубо да бъдат нарушени договореностите, което бе и направено. И Русия, и Европа трябва да станат заложници на пълната непредсказуемост и нелогичност в действията на новите украински власти. Колкото повече неразбиране възниква между Русия и Европа, толкова по-бързо ще да бъдат създадени условия за реализирането на плановете по създаване на икономическа преграда в Украйна“.
Геополитикът продължава: „Америка се нуждае от такъв ред в Украйна, който би прекъснал икономическото сътрудничество между Русия и Европа. Смисълът на американската политика е събитията да се развиват именно така. Сега събитията в Украйна едвам се разгръщат и не може да чакаме омиротворяване - размирна Украйна трябва да стане непреодолима бариера между Русия и Европа.
Разберете едно, за да се разкъсат икономическите връзки на Европа с Русия, европейците трябва така да бъдат наплашени с руската опасност, че сами да пожелаят това (скъсването) - трябва коренно да се промени европейското обществено мнение за сътрудничеството с Русия. Трябва по всякакъв начин да се подчертава агресивността и непредсказуемостта на Русия, като тя бъде провокирана към изостряне на конфликта в Украйна. Медиите трябва непрекъснато да говорят за нарастване на напрежението в Украйна, за насилията и жестокостите на руснаците, за да узрее Европа за разрив.
Нека европейците изтръпнат от евентуалното руско нахлуване. Цялата дейност на медиите трябва да бъде посветена на създаването на образа на безцеремонния руснак, който е готов на всякаква авантюра, като се започне от провокационни полети над американски военен кораб и се свърши с придвижването на армада от руски танкове към границите на Прибалтика и Украйна. Именно от дейността на медиите зависи умонастроението на европейското население и в крайна сметка успеха на украинската кампания на САЩ."
Обяснявайки откровеността си да разкрие скритите пружини на украинската криза, проф. Пол Кристи сподели: „Аз не съм привърженик на силовите методи за разрешаването на конфликтите. Само пълната откритост може да доведе до прогнозирани резултати. Искам световната общност да разбира трудностите на сегашния момент. Главната цел на нашата среща е да покаже, че има мирен път за преодоляване на всички трудности“.
*Този текст е публикуван през лятото на 2014 година в наши информационни агенции. Няма категорично доказателство за личността и длъжността на посочения за негов автор. Въпреки това го публикуваме поради удивително точно описания политико-икономически сценарий, по който се развива военният конфликт в Украйна. Очевидно още преди 8 години планът за днешните събития е старателно обмислен и развиван, за да се стигне до кървавия финал днес.
(Със съкращения)
Източник: "Труд"