САЩ скочиха на Китай заради помощта на руската военна машина, ето какво получава Пекин от Русия!
Говорейки пред група журналисти след среща с колеги от Европейския съюз и НАТО в Брюксел, Кембъл повиши залога за Си Дзинпин
Пекин предоставя на Москва "много значителна" помощ за укрепване на военната си машина, а в замяна Русия предава своите строго охранявани военни технологии за подводници и ракети, заяви заместник-държавният секретар на САЩ Кърт Кембъл, цитиран от Politico.
Говорейки пред група журналисти след среща с колеги от Европейския съюз и НАТО в Брюксел, Кембъл повиши залога за Пекин. Преди това САЩ обърнаха специално внимание на доставките от Пекин на така наречените технологии с двойна употреба, които могат да се използват както за военни, така и за граждански цели.
Сега Вашингтон дава да се разбере, че Китай помага на руската армия. Тъй като Москва е изправена пред международни санкции, тя отчаяно се нуждае от технологията за увеличаване на военното производство, за да може да продължи войните си срещу Украйна, предава "Фокус".
"Това не са способности с двойна употреба. Те по същество се прилагат директно към руската военна машина“, заяви Кембъл за по-новите материали, които Китай предоставя на Русия.
В замяна на помощта на Пекин Русия е започнала да прехвърля подводници, ракети и други чувствителни технологии на Китай.
В исторически план Москва винаги е била предпазлива по отношение на прехвърлянето на модерни военни технологии на Пекин.
"Възможността, която Русия предоставя, е подкрепа в области, в които те исторически са били откровено неохотни да се ангажират директно с Китай. Ние сме загрижени за редица военни области, където изглежда има решимост да се предостави повече подкрепа на Китай“, заяви Кембъл.
"Това се отнася до подводни операции, аеронавигационни дейности, включително стелт; това включва и ракетни способности“, изброи той.
Според Кембъл новите технологии, които Пекин придобива, ще представляват заплаха не само за Съединените щати, но и за Индия, Австралия, Япония и Южна Корея, "ако Китай успее да получи по-голямо участие от Русия в подобряването на определени военни способности“.