САЩ успя с оръжие от бъдещето, показа как унижощава

orbes отбелязва, че Пентагонът се стреми да превърне лазерите в оръжия веднага след появата на технологията

Пентагонът може би най-накрая е създал боен лазер, който наистина работи. Американското списание Forbes съобщава, че за първият път лазер на армията на САЩ е свалил дрон в бойни условия.

В началото на май ръководителят по въпросите за снабдяването на американската армия Дъг Буш подчерта пред изданието, че военните на САЩ са успели да свалят дрон с помощта на лазер в бойни условия.

Служители на Пентагона обаче отказват публично да потвърдят или отрекат тази информация, пише „Труд“.

От редакцията разговарят с Джонатан Мънимейкър, главен изпълнителен директор на BlueHalo, производителят на военния лазер LOCUST, който "започна да работи“ в чужбина през ноември 2022 година.

Той също не потвърди, нито отрече доклада, но призна, че войниците, които са използвали този лазер, са "изразили лична благодарност за защитата, която той осигурява“.

Forbes отбелязва, че Пентагонът се стреми да превърне лазерите в оръжия веднага след появата на технологията.

"Лазерът изглеждаше точно това, което военните търсеха. През 1962 година, само две години след първата лабораторна демонстрация на лазера, проектът Defender на Пентагона вече бе насочен към свалянето на съветски ракети“, припомня изданието.

Още през 1973 година наследникът на Defender свали дрон-мишена във военновъздушна база в Ню Мексико, но технологията така и не беше превърната в практично оръжие.

След това успешната работа на бойните лазери бе демонстрирана многократно в рамките на различни проекти, но нито веднъж устройството не можеше да бъде направено годно за използване в реални условия.

В момента американската армия разполага с приблизително 31 различни бойни лазерни програми.

Няколко от тях вече са задействани, за да защитят американските войски и кораби от малки дронове, използвани например от йеменските хути и бунтовниците в Ирак. Вече е известно, че някои от тях са получили лоши отзиви.

Например, войниците критикуваха системата за противовъздушна отбрана с малък обсег на насочена енергийна маневра, инсталирана на бойната машина Stryker за "значителни несъответствия между резултатите в лабораторията и тестовия полигон и действителното тактическо разгръщане“.

"Езикът, използван от войниците по отношение на тези "несъответствия“, може да е бил по-малко тактичен“, добавя Forbes.

Както споменатият производител на лазери LOCUST обяснява, за използване в бойни условия номиналната мощност на лазера не е толкова важна, колкото способността за правилно фокусиране на лъчите му върху целта.

 "Това, което отличава LOCUST от другите лазери, е, че имаме първокласно фокусиране, насочване и контрол на лъча“, казва Мънимейкър, добавяйки, че по-високата мощност е просто опит да се компенсира лошата точност при фокусиране.

Лазерите, с техния безкраен капацитет на боеприпаси и ниска цена на изстрел, са идеално противодействие на евтините, но смъртоносни дронове, уверени са в редакцията.

"С дроновете, които се роят на хоризонта – само Украйна планира да построи два милиона дрона тази година – тактическите лазери вероятно ще стават все по-важни за оцеляването на сухопътните сили. Хубаво е да знаем, че най-накрая те работят“, обобщава изданието.