Шефът на Генщаба на Чехия предупреди за „лош сценарий“ на контранастъплението на ВСУ

Според него е възможно западните страни да трябва да доставят оръжия на Украйна още дълги години

Ръководителят на чешкия генерален щаб генерал Карел Ржеха призова обществеността да се подготви за „лошия сценарий“ на контранастъплението на Украйна.

В интервю за BILD Ржека каза, че сега никой не може да предвиди как ще завърши контранастъплението на Въоръжените сили на Украйна. "Изходът от войната зависи не само от танковете и бронетранспортьорите. Тук има твърде много неизвестни", каза военният.

След това той поясни какво има предвид под "лош сценарий". "Лично аз смятам, че трябва да се подготвим за лош сценарий - дълга война", отговори генералът.

Според него може би западните страни ще трябва да снабдяват Украйна с оръжие за много години напред: "Руснаците смятат, че времето е на тяхна страна. Трябва да покажем, че грешат." Ржечка добави, че Чешката република вече е доставила на Украйна повече от 250 съветски танка, бойни машини на пехотата и хеликоптери, пише УНИАН.

Генералът призова западните политици да подготвят обществото за факта, че войната може да продължи с години. Това се отнася не само за отбраната, но и например за икономическата сфера. „Не по-малко важна е нашата готовност да подкрепим Украйна и на други фронтове: морално, дипломатически, финансово и в други области като образование, култура, строителство и др.“, каза военачалникът.

На 25 май 2023 г. Михаил Подоляк, съветник на ръководителя на президентската администрация, обяви началото на контранастъплението, но скоро поясни, че контранастъпателната операция не е работа за един ден, тя няма да започне „с прерязване на червената лента ."

Отделно в същия ден Игор Жовква, заместник-ръководител на ОП, каза, че контранастъплението ще започне веднага щом страната получи необходимите оръжия от съюзниците.

Западът продължава да снабдява украинските войски с необходимото оборудване и боеприпаси, а украинските въоръжени сили бият окупационните сили, съсредоточени върху битките в Бахмут, Маринка и други населени места в Донбас.

Русия на свой ред нанася масирани ракетни удари и атаки по инфраструктура, включително военна и енергийна, с ирански дронове от началото на този месец, като по този начин се опитва да предотврати започването на контранастъпление.

Превод: БЛИЦ
 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук