Шок! Няма да повярвате какъв е истинският цвят на Луната

Истинският цвят на спътника е сив. Но от Земята ние невинаги виждаме Луната сива. Това се дължи на отражателната способност на нашия спътник и на атмосферата на Земята

Луната често ни се струва сива, или пък жълта… Или пък не? Какъв е все пак цветът на нашия спътник? Всъщност специалистите смятат, че е съвсем нормално да смятаме Луната за сива или бяла, или жълта. Всичко зависи от вашата точка на наблюдения, какво е при вас времето, къде се намирате в света и колко е чист въздухът, отбелязва Scientific American, цитиран от Актуално.

Когато гледаме снимки, направени по време на лунните мисии, пейзажът изглежда доста мрачен. В сравнение със Земята, която е много ярка и цветна, Луната без атмосфера и вода изглежда съвсем лишена от цветове. И какво има на Луната? Магнезий, желязо, титан, калций, алуминий, кислород, силиций, фелдшпати и пироксен. Като прах тези материали са предимно матовосиви на цвят.

Ето защо истинският цвят на спътника е сив. Но от Земята ние невинаги виждаме Луната сива. Това се дължи на отражателната способност на нашия спътник и на атмосферата на Земята.

Когато Луната тъкмо се издига над хоризонта, тя има оранжев оттенък. Колкото по-високо се издига, толкова по-бледа става. Причината е в това, че слънчевата светлина и отразената от Луната светлина преминават през нашата атмосфера, която не се явява кристално чиста. Какво се крие в недрата на Луната Близо до хоризонта атмосферата е по-плътна, затова Луната става по-бяла, издигайки се бавно нагоре.

Ярката светлина се разсейва от частиците в нашата атмосфера, което значително затъмнява външния вид на земния спътник. Изображението, което виждате горе, е било Астрономическа снимка на деня на НАСА на 16 февруари 2006 година. Обяснението под изображението също отбелязва, че от Земята Луната обикновено се вижда в нюанси на сиво или жълто.

Но малките цветови разлики са силно преувеличени, за да се направи това драматично мозаечно изображение. Познатото Море на спокойствието (Mare Tranquillitatis) е синята зона вдясно от центъра. НАСА иска да построи АЕЦ на Луната (ВИДЕО) Белите линии се излъчват от кратера Тихо долу вляво, докато лилавите тонове изпъстрят кратера Коперник вляво от центъра.

Макар и преувеличени, се признава, че различните цветове съответстват на реални разлики в химическия състав на лунната повърхност - сините нюанси разкриват богати на титан области, докато оранжевите и лилавите цветове показват региони, относително бедни на титан и желязо.

Създадени на базата на скални проби от мисиите на „Аполо“, подобни многоцветни изображения са използвани за изследване на глобалния състав на повърхността на Луната.