„Шокова тактика“: "Форбс" обясни защо ВСУ промениха подхода си към настъплението в Донецка област

Морски пехотинци обясняват защо тактиката на нападение е трябвало да бъде променена

Морските пехотинци от въоръжените сили на Украйна в началото на настъплението на в Запорожското направление използваха „шокова тактика“ за бързо настъпление и щурм на руски позиции. Тя обаче има недостатъци, които доведоха до промяна в подхода, съобщава Forbes.

Морски пехотинци обясняват защо тактиката на нападение е трябвало да бъде променена. По време на боевете в района на река Мокрие Яли в южната част на Донецка област украинските военни в началото имали успех. Тактиката обаче не се оказала универсална.

По време на една тези атаки в края на юни руски танк е успял да спре атаката. 35-та или 37-а бригада на морската пехота водели настъпление, но те са по-леки във въоръжението от обикновена бригада на въоръжените сили на Украйна. Те разполагат в своя арсенал с френски AMX-10RC AFV и други бронирани машини.

Според мнението на автора на статията, на морските пехотинци понякога им липсва огнева мощ и бронирана защита. Затова бойците компенсират това със скорост и агресия.

Военните вероятно използват американската тактика от войната в Ирак през 2003 г., когато също бяха извършени високоскоростни щурмове. Акцентът е върху ефекта на изненадата и шока, за да се провокира объркване и последващо разбиване на войските.

В Макаровка тактиката на такова „гръмотевично нападение“ е проработило. Въпреки това, по време на един от следващите епизоди, поради скоростта, бронираните автомобили изпреварили танковете на Въоръжените сили на Украйна, заради което руският танк успял да осуети плановете за щурм.

Войниците от въоръжените сили на Украйна отстъпили, но получиха полезна информация за позициите на нашествениците, а също така създали хаос на позициите им. Боевете в това направлетие продължават, отбелязва изданието.

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук